Orjinalini yaktığı çizimi, ölümsüz dijital dünyada yerini aldı

0 23

Ünlü Ashton Kutcher tarafından çizilen bir sanat eseri dijitalleştirildi. Eser yeni değiştirilemez token (NFT) ve dijital sanat pazarı Cryptographda açık artırmaya çıkarılacak.

Açık artırma kar amacı gütmeyen Global Wildlife Conservation and Oxygen Seven ekolojik koruma için fon toplayacak. İhale 25 Ağustosta saat 10dan itibaren başlayacak ve üç gün sürecek.

Kutcher çizimi dijitalleştirdikten sonra orijinalini yaktı. Cryptograph aceleyle karalanmış parçanın yakılmasını “geçici fiziksel dünyadan ölümsüz dijital dünyaya dönüştürmek” olarak nitelendirdi.

Eserin içeriği ile ilgili bazı görüşler basit ve Blockchainde ölümsüzleştirmeye yakışmadığı yönünde olsa da Cryptograph sanatın öznel doğasını işaret ederek “sanatın tamamen bakanın gözünde olduğunu” söyledi.

Ashton Kutcher artık yanmış sanat eserlerini sergiliyor
                                                               Ashton Kutcherin yaktığı sanat eserinin orjinali

Hayırseverlik için yanan sanat

Kutcherin çizimini yakma davranışını Cryptograph dijital sanatın fiziksel sanat eserlerinden daha avantajlı konumda olduğunu gösterdiğini belirtti. Orijinal çizimden farklı olarak Kutcherın karalamasının Blockchain tabanlı versiyonu “sahtecilik ve yıkıma” karşı savunmasız kalmayıp sonsuza dek var olacak.

Cryptograph ünlü sanatçılar ve kamuoyu tarafından sevilen figürlerin yarattığı dijital koleksiyonlar için piyasada lider olma yolunda ilerlemeye devam ediyor.

Platform kendi platformunda satılan NFTlerin ikincil piyasalardaki gelecekteki işlemlerden elde edilen gelirin bir kısmının kar amacı gütmeyen kuruluşların yanı sıra bunu yaratan sanatçılara bağışlanmasını sağlayan akıllı sözleşmelerle hayır işlerini desteklediğini söyledi.

NFTler ivme kazanıyor

Winklevoss destekli Nifty Gateway son zamanlarda 55.000 Dolardan fazla benzersiz bir sanat eserinin satıldığı bir açık artırmaya ev sahipliği yaptı.

Haziran ayında önde gelen kripto yatırımcısı Tim Draper Art&Co tarafından düzenlenen bir açık artırmada sanat endüstrisine dağıtılan Ledger teknolojisi konusunu tartışan bir açılış konuşması yaptı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku