Orjinalini yaktığı çizimi, ölümsüz dijital dünyada yerini aldı

Abone Ol
Orjinalini yaktığı çizimi, ölümsüz dijital dünyada yerini aldı
Gökçe Hürata
 • 20 Ağustos 2020
 • Yazar:

  Ünlü Ashton Kutcher tarafından çizilen bir sanat eseri dijitalleştirildi. Eser, yeni değiştirilemez token (NFT) ve dijital sanat pazarı Cryptograph'da açık artırmaya çıkarılacak.

  Açık artırma, kar amacı gütmeyen Global Wildlife Conservation and Oxygen Seven ekolojik koruma için fon toplayacak. İhale, 25 Ağustos'ta saat 10'dan itibaren başlayacak ve üç gün sürecek.

  Kutcher, çizimi dijitalleştirdikten sonra orijinalini yaktı. Cryptograph, aceleyle karalanmış parçanın yakılmasını “geçici fiziksel dünyadan ölümsüz dijital dünyaya dönüştürmek" olarak nitelendirdi.

  Eserin içeriği ile ilgili bazı görüşler, basit ve Blockchain'de ölümsüzleştirmeye yakışmadığı yönünde olsa da, Cryptograph, sanatın öznel doğasını işaret ederek, “sanatın tamamen bakanın gözünde olduğunu” söyledi.

  Ashton Kutcher artık yanmış sanat eserlerini sergiliyor
                                                                 Ashton Kutcher'in yaktığı sanat eserinin orjinali

  Hayırseverlik için yanan sanat

  Kutcher'in çizimini yakma davranışını, Cryptograph, dijital sanatın fiziksel sanat eserlerinden daha avantajlı konumda olduğunu gösterdiğini belirtti. Orijinal çizimden farklı olarak, Kutcher'ın karalamasının Blockchain tabanlı versiyonu “sahtecilik ve yıkıma” karşı savunmasız kalmayıp sonsuza dek var olacak.

  Cryptograph, ünlü sanatçılar ve kamuoyu tarafından sevilen figürlerin yarattığı dijital koleksiyonlar için piyasada lider olma yolunda ilerlemeye devam ediyor.

  Platform, kendi platformunda satılan NFT'lerin, ikincil piyasalardaki gelecekteki işlemlerden elde edilen gelirin bir kısmının kar amacı gütmeyen kuruluşların yanı sıra, bunu yaratan sanatçılara bağışlanmasını sağlayan akıllı sözleşmelerle hayır işlerini desteklediğini söyledi.

  NFT'ler ivme kazanıyor

  Winklevoss destekli Nifty Gateway, son zamanlarda 55.000 Dolardan fazla benzersiz bir sanat eserinin satıldığı bir açık artırmaya ev sahipliği yaptı.

  Haziran ayında, önde gelen kripto yatırımcısı Tim Draper, Art&Co tarafından düzenlenen bir açık artırmada sanat endüstrisine dağıtılan Ledger teknolojisi konusunu tartışan bir açılış konuşması yaptı.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Dijitalsanat ile ilgili her şey

  Orjinalini yaktığı çizimi, ölümsüz dijital dünyada yerini aldı

  Orjinalini yaktığı çizimi, ölümsüz dijital dünyada yerini aldı

  Ünlü Ashton Kutcher tarafından çizilen bir sanat eseri dijitalleştirildi. Eser, yeni değiştirilemez token (NFT) ve dijital sanat pazarı Cryptograph'da açık artırmaya çıkarılacak. Aç...

  • 20 Ağustos 2020
  Dijital sanata olan güven artıyor

  Dijital sanata olan güven artıyor

  Winklevoss kardeşlerin desteğiyle değiştirilemez tokenler için önde gelen bir pazar olan Nifty Gateway'in, 23 Temmuz'da, “Picasso'nun Boğası” adlı dijital sanat eserinin 55.555.55 dolara ...

  • 09 Ağustos 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.