Onur Altan Tan: Üzerinde en fazla durduğumuz konu güvenlik

0 4

Geçtiğimiz yıl kripto para piyasası için oldukça hareketli geçti. Devlet yöneticileri tarafından yapılan açıklamaların yanı sıra piyasanın önemli kripto paralarındaki fiyat hareketleri bu piyasanın sürekli olarak gündemde kalmasını sağladı.

Peki özellikle yerli yatırımcı bu piyasaya nasıl bakıyor ve daha da önemlisi 2020 senesi kripto para piyasası için nasıl bir yıl olabilir? 

Olası senaryolar ve beklentiler üzerine Bitci.com Genel Müdürü Onur Altan Tan ile bir söyleşi gerçekleştirdik…

İşte o söyleşiden öne çıkan başlıklar…

Kripto para piyasası 2019 senesini nasıl geçirdi? Gelecek için umutları artıran bir yıl oldu mu?

Sonuçta geçmişi neredeyse daha 10 sene olan bir piyasadan bahsediyoruz. Belki 2019 senesi fiyat performansı açısından şok etkisi yaratacak senaryolar yazmadı Bitcoin’de yüzde 90’a varan bir yükseliş olmasına karşın… Ama özellikle genç yatırımcı ya da yatırımcı adaylarının yoğun ilgisi kripto para piyasasının sağlamlaşma temelleri atması açısından son derece öğretici ve geliştirici bir sene oldu 2019 yılı…

Türkiye’de pazarın büyüklüğü ve yatırım tutarı ne kadar?

Pazar büyüklüğünü ve yatırım tutarlarını elbette ki ifade edebiliriz rakamlarla… Ama bundan daha önemli bir konuyu paylaşmak isterim sizinle. Dünyaca tanınmış Statista isimli araştırma grubu var. Bu grup her ülkede rastgele seçilmiş 1000 kişiye “Herhangi bir kripto parayı kullandın mı ya da sahip oldun mu?” şeklinde bir soru yöneltti. Bilin bakalım en çok ‘evet’ cevabı hangi ülkeden? Şaşırtıcı ama Türkiye’den. Oranı ise yüzde 20… Bu anket sonucu Türkiye’deki Pazar büyüklüğünün ne denli hızlı büyüyeceğine kanıt değil mi sizce? Mutlaka rakam istiyorsanız Türkiye’de kripto para sektörünün hacminin de 2019 yılında günlük 200 milyon dolara yaklaştı diyebiliriz… Ama bu rakamın yerli kripto para borsalarına ait olduğunu hatırlatalım. Dünya borsalarını da işin içine katarsak rakam 500 milyon doları buluyor…

Peki yerli yatırımcılar bu yatırım aracından bir kazanç elde etti mi? Mesela 2019 senesi içerisinde en fazla değer artışı sağlayan kripto para hangisi oldu?

Dünyadaki bütün yatırımcılarda olduğu gibi 2019 senesi içerisinde kripto paralarda yaşanan fiyat hareketleri doğrudan yerli yatırımcıyı da etkiledi. Ağırlık bilindiği üzere Bitcoin’de. Amiral geminin fiyat hareketlerine baktığımızda yüzde 90’ın üzerinde bir getirisi olduğunu görüyoruz ki bu oran verimsiz olarak adlandırılan bir yol sonrası yaşandı. Ama 2019 senesi içerisindeki bu piyasadaki en fazla kazanç ChainLink’te yaşandı. Bitci.com üzerinden Türk Lirası ile alım satım yapılabilen coin’leri göz önüne aldığımızda ChainLink’in tam 65 katı arttığını gördük. Bu gerçekten muazzam bir rakam. 

Peki güvenlik… Zira yatırımcıların kafasındaki en önemli endişe bu yanılmıyorsak… Bitci.com’un bu konuda yatırımcıları rahatlatacak çalışmaları var mı?

Kripto para piyasası her zaman için yatırımcıya yeni bir fırsat sunacaktır. Ama dediğiniz gibi burada dikkat edilmesi gereken ana unsur güvenlik. Kurulduğumuz günden beri inanın en çok bu konu üzerinde duruyoruz… Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde kripto para veri sağlayıcısı CryptoCompare tarafından gerçekleştirilen ve dünyanın farklı ülkelerinden 164 kripto para borsasının değerlendirildiği araştırmada Bitci.com olarak Türkiye’den listeye giren iki borsadan biri olmayı başardı.

Son olarak Bitci.com olarak 2020 beklentileriniz neler?

Bitci.com olarak 2020 yılında da ülkemizde kripto paraya olan ilginin artmaya devam edeceğini öngörüyoruz. Burada en önemli konulardan birisi de geçtiğimiz yıl içinde Kalkınma Planı’nda yer alan yerel dijital para. Bu noktada şu anda ilgili kurumlar nezdinde çalışmaların gerçekleştirildiğini duyuyoruz. Bu da bizi heyecanlandırıyor. Burada biz de Bitci.com olarak hem kripto para piyasasının yasal altyapısına hem de ülkemizin yerel dijital parasına her türlü desteği vermeye hazırız.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku