Önümüzdeki hafta içinde BTC fiyatını etkileyecek beş faktör

0 2

BTC: İki buçuk yıllık rekor haftalık kapanış

BTC/USD paritesi Ocak 2018den bu zamana dek haftalık en yüksek kapanışı gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen yükselişin zirvesinde dahi hiçbir hafta bu kadar yüksek bir seviye ile kapanış görmedi.

Bitcoinin aylar boyunca kısa vadede gösterdiği performanstan memnun olan analistler uzun vadede de aynı memnuniyeti yaşamaya başladı.

Bu haftalık kapanış ile yatırımcıların yükselişin devam edip etmeyeceğine dair soru işaretleri kalmadı.

BTC/USD gün içerisinde % 24 hafta içerisinde % 7 ay içerisinde ise % 30 değer elde etti.

Bitcoin fiyat bakımından ise Haziran 2019dan beri en yüksek seviye olan 12 bin dolara ulaştı.

BTC/USD 7-day price chart                                                                    BTC yedi günlük fiyat tablosu

Trump yasal para dengesizliğini artırıyor

ABD başkanı Donald Trump Çinli sosyal medya platformu TikToku yasaklayarak mevcut jeopolitik gerilimleri artırdı. 

Pekin ile gerilimin yükselmesi ABD Dolarının süregelen zayıflığını ve koronavirüs endişelerini de beraberinde getirmesi güvenli liman varlıklarına kaçışı tetikledi.

Bitcoin korelasyonu

Bitcoinin kısa vadede hangi yönde hareket edeceğini kestirmek makro varlıklara karşı tarihsel performansı göz önünde bulundurunca çok daha zor görünüyor.

Bitcoin mart ayında yaşanan çöküşten beri önce borsalar daha sonra ise güvenli liman varlıkları ve özellikle altın ile korelasyon gösterdi.
Altın Bitcoin önemli yükselişine başlamadan önce dolar cinsinden rekor seviyeyi gördü ve bu sürece kadar yükselmeyi sürdürdü.

Yaşanan hafif düzeltme XAU/USD paritesinin 2.075 dolardan 2.030 dolara inmesine neden oldu. Bu devam ederse Bitcoinin de benzer şekilde yukarı yönlü hareketini yavaşlatması mümkündür.

Diğer yandan Fedin yakında gerçekleştireceği müdahalelerin ise değerli madeni daha da yükseltmesi bekleniyor.

Borsalar da benzer şekilde istikrarını kaybediyor. Analistler Türkiyedeki mevcut kriz nedeniyle gelişmekte olan piyasalardaki çöküşe karşı uyarıyor ve Çinin ABD yetkililerine Hong Kong nedeniyle yaptırım uygulaması baskıyı artırıyor.

Vadeli işlem açıkları mevcut seviyenin altında

Hafta sonu yaşanan volatilite öncesi vadeli işlem piyasaları 11.680 dolarda kapattı ve yeni haftaya 11.750 dolarda başladı. Bitcoin tarihsel olarak bu aralıkları günler veya saatler içerisinde kapatma eğilimine sahip olduğundan dolayı bu seviye kilit bir fiyat hedefini temsil ediyor.

Temmuz ayından 9.700 dolarda bir boşluk ise hala varlığını sürdürüyor.

Son son boşlukları gösteren CME Bitcoin vadeli işlem tablosu                                                      Son boşlukları gösteren CME Bitcoin vadeli işlem tablosu

Her şey beklendiği gibi oldu

Bitcoin stok-akış modelinin yaratıcısı analist PlanB geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen yükselişin beklediği bir hareket olduğunu belirtti.

PlanB Ağustos ayı başında BTC/USD paritesinin stok-akış tablosunu tarihsel öncülüne göre izlediğini ileri sürdü. Mayıs ayında yaşanan halving olayından beri kırmızı noktalar mevcut hareketin beklendiği gibi olduğunu doğruluyor.

Bitcoin stock-to-flow chart as of August 10                                                                                    Bitcoin stok-akış tablosu

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku