New York Üniversitesi Profesöründen Çarpıcı Bitcoin Yorumu!

1.055
“Siyah Kuğu” kitabının yazarı Nassim Nicholas Taleb, Bitcoin (BTC)’nin hiçbir şeye karşı koruma sağlayamayacağını iddia ederek lider kripto para birimini bir kez daha sert bir dille eleştirdi.

Bitcoin: ”Aptallar için mıknatıs”

Bir zamanlar önde gelen bir Bitcoin destekçisi olan Taleb, geçtiğimiz Şubat ayında tam bir U dönüşü yaptı ve lider kripto para birimini başarısız ilan etti. 12 Şubat’ta ünlü matematikçi, Bitcoin’ini satmaya başladığını, BTC’nin yüksek volatilitesini eleştirdiğini ve geçerli bir ödeme aracı olamayacağını iddia etti. Taleb, sert yorumlarıyla kripto para topluluğunu kızdırdıktan sonra BTC konusundaki tutumunu değiştirmedi. Geçen Haziran ayında, Bitcoin’i eleştiren “Bitcoin, Para Birimleri ve Balonlar” adlı bir makale yayınladı. Eski opsiyon trader’ı, Bitcoin’i geçmişte herhangi bir hükümet tarafından kontrol edilmediği için övmesine rağmen şimdi “aptallar için bir mıknatıs” yorumunda bulunuyor.
Finans dünyasında ses getiren ünlü ekonomi kitabı ‘Siyah Kuğu’nun yazarı ve New York Üniversitesi ekonomi profesörü Nassim Nicholas Taleb, kripto para birimleri hakkındaki duruşunu aniden değiştirerek, herkesi şaşırtmıştı. Daha düne kadar sağlam bir Bitcoin (BTC) savunucusu olan Taleb,  son makalesinde Bitcoin’in potansiyeli konusunda fikrini değiştirdiğini açıklamıştı. Yazar, Bitcoin’in merkeziyetsiz bir para birimi olma sözünü yerine getirmediğine inanıyor. Ayrıca Bitcoin’in enflasyon riskinden korunma ve güvenli liman yatırımı olarak da işlev görmediğinİ iddia etti.

BTC, neden para birimi olarak işlev göremez?

Altı sayfalık makalede, Taleb sadece Bitcoin (BTC)’i değil, aynı zamanda Blockchain‘i de eleştirdi ve finans tarihinde BTC’den daha kırılgan olan sadece birkaç varlık olduğunu söyledi. Taleb’e göre, birçok savunucu, BTC’nin birkaç kusuru olmasına rağmen harika bir teknoloji üzerinde çalıştığını iddia ediyor. Ancak Blockchain’in harika bir teknoloji olmadığına inanıyor çünkü sistemin aldığı tüm övgülere rağmen uygulamaları sınırlı. Ekonomiste göre teknoloji, niteliklerine göre değil, çözdüğü problemlere göre değerlendirilir. Yazar, BTC’nin sistemik risklere karşı bir koruma olarak işlev göremeyeceğine inanıyor. Taleb ayrıca, BTC’nin büyük ölçüde likiditeye bağlı olduğunu ifade etti. Bu nedenle, bir finansal krizin ortasında bir kesinti meydana gelirse kripto para birimine ne olacağı belli değil.
bitcoin-20-bin-dolarin-altina-cakilabilir
 

Taleb ayrıca, Bitcoin (BTC)’nin başlangıcından bu yana yüzde 60 ila yüzde 100 arasında bir oynaklığa sahip olduğuna ve bunun fiat para birimlerinin yerini almasını engelleyen bir eksiklik olduğuna dikkat çekti. Bir hükümet tarafından kontrol edilmeyen gerçek bir para birimine sahip olma fikrini destekelrken, Taleb kripto paralara artık soğuk bakıyor.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak U.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku