Neden diğer kripto paralar Bitcoin e ayak uyduramadı?

0 0

Son 48 saat içinde bitcoin fiyatı yaklaşık yüzde 9 oranında artarak 7 bin 740 dolar seviyesinden 8 bin 462 dolara kadar yükseldi. Aynı dönemde XRP Ethereum ve diğer üst düzey kripto varlıkları ABD dolarına karşı ya yatay ya da aşağı yönlü bir seyir izledi.

Peki neden?

Faktör 1: Kripto para yatırımcıları hareket konusunda kendinden emin değiller

Son iki gün içinde Bitcoin artışı nispeten güçlü bir direnç seviyesi olan 8 bin 400 dolar seviyesinin de üzerine çıktı. Ancak bu seviyenin üzerine çıkılmasından sonra Bitcoin yaklaşık 120 dolar düşerek 8 bin 300 dolara kadar geriledi. 

Bunda yatırımcıların BTC’nin kısa vadeli yükselişinin sınırı olacağını tahmin etmesi etken oldu gibi. Aynı dönemde ise XRPnin fiyatı USD karşısında yaklaşık yüzde 2 oranında geriledi. Ethereum USD karşısında sabit kaldı. Ancak BTCye karşı yüzde 9 düşüş kaydetti.

Son haftalarda alternatif kripto varlık piyasası BTC’nin güçlü momentumuna rağmen tam gelişmiş iyileşme belirtileri göstermedi. XRP ve Ethereum gibi kripto varlıkların çoğu Bitcoin yükseldiğinde genellikle piyasa duyarlılığını takiben değer kazandı.

Bu nedenle Bitcoinin son 48 saat içindeki tek değer artışı yatırımcıların XRP gibi alternatif kripto varlıklarında nispeten daha riskli seçenekleri üstlenmek için yeterince yukarı yönlü potansiyel görmediklerini gösterebilir.

Faktör 2: XRP gibi birçok altcoin aylar içinde ilk büyük ralliyi kaydetti

XRP sekiz aylık en büyük tek günlük rallisini 24 saatlik bir sürede yüzde 105lik şaşırtıcı bir artışla kaydetti. 2019 boyunca alternatif kripto varlıklarının çoğu hem USD hem de bitcoin karşısında durgun kaldı. 2019 ortalarında güçlü bir performans sergileyen Ethereum gibi varlıklar bile yılı net bir negatif ile sonlandırdı.

İşte bu fiyat hareketleri yatırımcıların özellikle kripto varlıklarının çoğunun geçen yıl önemli ölçüde düşük performans gösterdiğini göz önünde bulundurmasına neden oldu. Bu da uygun bir altcoin pazarında toplanmak için güçlü bir neden bulamamış olmasını tetikledi.
 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku