Milyon dolarlık kripto fidye ödedi

0 2

San Franciscodaki California Üniversitesi bir fidye yazılımı hacker grubuyla yapılan başarısız müzakerelerin ardından bir milyon dolarlık fidye ödedi.

California Üniversitesi Tıp Fakültesinin 1 Hazirandaki fidye yazılımı saldırısını gerçekleştiren bilgisayar korsanlarına kripto para birimlerinde 1.14 milyon dolar fidye ödediği bildirildi.

CBS San Franciscoya göre UCSF Bilişim Teknolojisi personeli NetWalker grubunun başlattığı saldırının “Tıp Fakültesinde sınırlı sayıda sunucuyu” etkilediğini belirtti.

California Üniversitesi tarafından yayınlanan bir açıklamada;

“Şifrelenmiş veriler kamu yararına çalışan bir üniversite olarak yürüttüğümüz bazı akademik çalışmalar için önemlidir. […] Bu nedenle yaklaşık 1.14 milyon dolar fidyeyi; şifrelenmiş verilerin kilidini açmaya yarayan bir araç ve elde ettikleri verilerin geri dönüşü karşılığında kötü amaçlı yazılım saldırısının arkasındaki kişilere ödemek zorunda kaldık” ifadeleri kullanıldı.

FİDYE MÜZAKERESİ

BBC News UCSF yetkilileri ile çete arasında gizli bir müzakerenin gerçekleştiğini ancak başarılı bir şekilde sona ermediğini açıkladı.

Üniversite yetkilileri fidye tutarını 780 bin dolara düşürmek istedi ancak bilgisayar korsanları teklifi reddetti.

Netwalker daha sonra sadece 15 milyon dolar kabul edeceklerini söyledi. Saatler sonra UCSF personeli ödemeyi göndermek için takip edilecek adımları istedi ve bilgisayar korsanları tarafından kabul edilen 1.140.895 dolarlık bir son teklif verdi.

Üniversite personeli ertesi gün fidye cüzdanlarına 116.4 Bitcoin (BTC) gönderdi ve şifre çözme yazılımını aldı.

FİDYE YAZILIMIYLA İLİŞKİLİ RİSKLER HER ZAMANKİNDEN DAHA BÜYÜK

Cointelegraph’a konuşan zararlı yazılım laboratuvarı Emsisoftun tehdit analisti ve fidye yazılımı uzmanı Brett Callow; “ABDdeki kamu ve özel sektör kuruluşları fidye yazılımı grupları için en yaygın hedefler olsa da diğer ülkelerdeki kuruluşlar da sıklıkla hedefleniyor. Ve artık fidye yazılımı saldırıları veri ihlali olduğundan bu olaylarla ilişkili riskler her zamankinden daha fazla” dedi.

NetWalker Haziran başında da Michigan Eyalet Üniversitesine saldırıda bulunarak öğrencilerin kayıtlarını ve finansal belgelerini sızdırmakla tehdit etmişti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku