Milyarları İlgilendiren Gelişme! İşte Çin’in 5 Maddelik Kripto Para Yönergesi!

97

Çin Halk Bankası (PBOC), Çin ana karasında her türlü kripto para kullanımını ortadan kaldırmak için yeni yönergeler yayınladı. Çin Merkez Bankası, kripto piyasası ile ilgili tüm işlemleri yasa dışı kabul etti ve yetkililere ülkedeki mevcut kripto madenciliği çiftliklerine karşı katı önlemler almalarını emretti. Ayrıca, herhangi bir yabancı kripto borsasının ülkede hizmet sunmasını da yasakladı.

Ülke çapında yeni kripto yasağı, Bitcoin (USDBTC), Ethereum (USDETH) ve diğerleri dahil olmak üzere kripto fiyatlarında keskin bir düşüşe yol açtı. Kripto para meraklıları, Çin’in geçmişte birkaç kez Bitcoin ve diğer kripto birimlerini yasaklaması karşısında gerçekten şok olmadılar. Bununla birlikte, piyasa uzmanları, en son yönerge setinin, ulusal bankanın kendisinden geldiği için önceki benzer baskılardan farklı olduğuna inanıyor. Yeni yayınlanan kripto çökertme yönergelerinde, önceki tüm çöküşlerden farklı olan beş kritik noktaya bakalım.

1. Kripto Para Madenciliğini Elenen Endüstriler Olarak Sınıflandırın

Mevcut kripto para önleme yönergeleri, kripto para madenciliğini ortadan kaldırılmış bir endüstri olarak görüyor ve bu da kripto madenciliği operasyonları için fazla elektrik ücretlerine yol açacaktır. Çin, kripto madenciliğini 2019’da da “eliminasyon kategorisi” altına koymuştu, ancak kısa süre sonra kaldırıldı.

2. Bitcoin, Ethereum ve Tether’den ilk kez açıkça bahsedildi

En son düzenleyici yönergeler, özellikle ilk kez Bitcoin, Ethereum ve USDT’den bahsediyor. Daha önce, kripto para birimleri topluca adlandırılıyordu. Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, mevcut para sisteminin başarısızlığına yol açabileceğini iddia ederek stablecoin kullanımına özel bir istisna getirdi.

3. İlk Merkezi Kripto Yasaklama Emri

Merkez bankasından gelen en son kripto para  kısıtlama yönergelerinden önce, erken kısıtlama faaliyetlerinin çoğu eyalet ve eyalet yetkilileri tarafından gerçekleştirildi. Merkezi bir gözetime rağmen, ihtiyati uyarıların ötesinde doğrudan başka bir düzenleyici işlem yapılmadı. Bu sefer Yargıtay, Yüksek Savcılık, Kamu Güvenliği Bakanlığı ve Döviz İdaresi, kripto ile ilgili faaliyetlerin tamamen yasaklanmasını sağlamak için bir araya geldi.

4. Yabancı kuruluşlara yardım etmekle sorumlu tutulacak yerli şirketler

Mevcut yönergeler, kripto ticaretiyle ilgili şirketlerle uğraştığı tespit edilirse sorumlu tutulacak olan yerel işletme ve teknoloji çözüm sağlayıcıları için de büyük riskler getiriyor. Yayınlanan resmi belgede şu hüküm yer almaktadır:

Ülkemin yerli sakinlerine denizaşırı kripto para borsaları tarafından internet üzerinden hizmet sağlanması da yasa dışı finansal faaliyettir. İlgili denizaşırı kripto borsalarının yerel personeli ve kripto birimleriyle ilgili işlerle uğraştığını bilen veya bilmesi gerekenler için, bunlar hala yasa dışı finansal faaliyetlerdir. Pazarlama promosyonu, ödeme, mutabakat, teknik destek gibi hizmetler sunan tüzel kişiler, tüzel kişiliği olmayan kuruluşlar ve gerçek kişiler kanuna göre sorumlu tutulur.

5. Hükumet kripto para işlemleri nedeniyle zarar gören kişileri koruyamaz

Kılavuzlar, kripto para birimlerinin yasallığı konusunda “ifs&Buts” olmadığını açıkça ortaya koydu. Kamu düzenini ihlal eden kripto ticareti faaliyetlerinde bulunan herhangi bir kişi, herhangi bir hukuki işlem için hak kazanmayacaktır. Bu, hükumetin vatandaşın imdadına yetişemeyeceği anlamına gelir. Çinli yatırımcıların çoğu bu borsaları kullandığından, Huobi, OKEx ve Binance gibi kripto borsası devlerinin en son düzenleyici yönergelere nasıl tepki verdiği en son kripto baskılarının gerçek doğasıyla belirlenebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku