Microsoft Bitcoin Blockchain Üzerine Merkezsiz Kimlik Ağı Oluşturuyor

0 1

Microsoft Bitcoin blockchainin üstüne merkezsiz bir kimlik (DID) ağı kuruyor. Şirket Identity Overlay Network (ION) olarak bilinen altyapı sisteminin Decentralized Identity Foundation ile işbirliği yapılarak geliştirildiğini belirtti. Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre günümüzdeki en güçlü ve en merkezi halka açık Blockchain ağları saniyede en fazla birkaç düzine işlem yapabiliyorlar. Buna karşılık şirket yaklaşımının saniyede on binlerce işleme ulaşılabileceği anlamına geldiğini söylüyor. İONun arkasındaki mantığı açıklarken şirket şunları söylüyor;

Her insanın güvenli ve mahremiyeti koruyan etkileşimleri mümkün kılan özdeş tanımlayıcılar tarafından desteklenen merkezi ve dijital bir kimliğe ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. Bu öz kontrollü dijital kimlik insanların hayatına rahat bir şekilde girmeli ve insanları kendi dijital hayatlarının merkezine oturtmalı.”

Microsoft Kimlik ekibinin program yöneticisi Daniel Buchner merkezi olmayan ağların hedefinin uygulamaların hizmetlerin ve kuruluşların e-posta adresleri ve kullanıcı adları gibi dijital tanımlayıcılar üzerindeki kontrolünü kaldırmak olduğunu söyledi. Microsoft “milyarlarca insanın ve sayısız cihazın standartlar ve açık kaynaklı bileşenler üzerine inşa edilmiş birlikte çalışabilir bir sistem üzerinde güvenli bir şekilde etkileşime girebileceği bir ekosistem oluşturmayı hedefliyor. 

Microsoft açık kaynaklı katılımcılarla işbirliği yapmayı planladığını ve IONun önümüzdeki aylarda bitcoin ana ağında herkese açık olarak başlayabileceğini belirtti.  Kullanıcılara dijital kimlikleri üzerinde daha fazla kontrol sağlayan teknoloji PayPalın geçen ay böyle bir girişime yatırım yapmıştı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku