Merkez Bankası neden kripto para çıkarıyor?

0 1

G7 ülkeleri. Dünyanın önde gelen sanayileşmiş ülkeleri (ABD Kanadaİngiltere Fransa Almanya İtalya Japonya) politik ve ekonomik sorunları tartışmak için zirveler düzenliyorlar. Sonuncusu Paris’te G7 maliye bakanları bir araya gelerek kripto para birimleri ve digital vergi konusunu ele alacaklar.

G7 yetkilileri dijital para birimlerinden kaynaklanan riskleri tartışacaklar. Toplantı Parisin kuzeyindeki bir şatoda yapılacak. Yani konuya tepeden bakacaklar. Alternatif para arayışı biraz da şatolarda yaşayanlara itiraz değil miydi?

Hafif bir panik havası var. Kontrol et edemiyorsan engelle engelleyemiyorsan vergi koy yine engelle. Bu konu Facebookun ‘çılgın’ diye tanımlanan kripto para birimi Libra’nın gündeme gelmesiyle iyice alevlendi. 

ABD Başkanı Trump “ABD’nin tek para birimi var o da dolar” dedi. ABDde demokrat ve cumhuriyetçi milletvekilleri Senatodaki bir oturumda Facebook’un çıkarmayı planladığı dijital para birimini “sanrısal” ve “delice” olarak tanımlayarak bunun önünde durulması gerektiğini bildirdi. FED Başkanı Powell da bitcoinin aslında altının değer saklama işlevi gibi bir karakteristikte olduğunu ve para birimi olamayacağını belirtti.

Geç kaldınız

Asıl değer bilgiydi o bilgiyi kendi elleriyle seve seve like ata ata verdi insanlar.  Facebook kullanmam Zuckerberg’in tipine gıcığım facebook bilgi hırsızı ve spekülatör. Ama getirmeye çalıştığı digital paraya itiraza da “iş işten geçti” diyorum. Eğer bir sorun varsa bu sorun Facebook’un kendisidir çıkaracağı dijital para değil.

Dışarda Libra tartışılırken içeriden güzel bir haber geldi. 11. Kalkınma Planında (20192023) “blok zincir tabanlı dijital Merkez Bankası parasının hayata geçirilmesi” hedefini gördük. 

Dijital merkez bankası parası nasıl olacak?

Büyük ihtimalle TCMBnin çıkaracağı dijital para TL’ye entegre olacak Merkez Bankası dijital parayı kullanmak isteyenler için dijital hesap oluşturacak.

Türkiye bu noktada kendini doğru yerde konumlandırıyor. Yasaklamaktan ziyade güvenli bir sistem kurmaktan bahsediyoruz. 

Kalkınma Planı’nda bahsedilen hedef hayata geçirilirse Venezuela’nın çıkardığı Petro’nun (petrol varil fiyatına sabitlendi) ardından bir Merkez Bankası tarafından desteklenen başka  bir uygulama olacak. Soru şu: TCMB’nin kripto parası TL bazlı olursa sadece yurt içi mi hedeflenmiş olacak?

Merkez Bankasının kripto parasını basmasının avantajı bireylerin ve işletmelerin bankacılık sistemini aradan çıkararak doğrudan Merkez Bankası parasını ellerinde tutabilmeleri. Sistem için avantaj ise blok zincir teknolojisi ile bütün para transferlerinin kayıt altına alınması kara para aklama  vergi kaçırma gibi yasa dışı yolların kapanması olacak.

Ülkeler boş durmuyor

İran altına dayalı kripto para çıkarmaya hazırlanıyor. Bu sahadan yeni haberler almaya devam edeceğiz o boşluk (güven boşluğu) uzun vadede kapatılacak. Kapatılmazsa zaten bitcoini lale soğanının yanına koyacaklar 

bknz https://seyler.eksisozluk.com/lalesoganifiyatininasiriyukselipasiridustugutarihtekiilkekonomikbalonlalecilginligi

Erdoğan TURAN @erdogan_turann
Kriptoarena Telegram kanalına abone olmak için: https://t.me/kriptoarena

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku