Merkez bankası dijital para birimleri için çerçeve yayınlandı

0 0

Dünya Ekonomik Forumu merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) için bir araç seti geliştirdi. Merkez bankalarının CBDCnin kendileri için doğru olup olmadığına karar vermelerine yardımcı olmayı amaçlanıyor.

BİTCOİNDE NELER OLUYOR? TIKLAYIN…

28 sayfalık araç seti her büyüklükteki ülke için perakende toptan satış sınır ötesi ve “karma” CBDCler hakkında bilgi sağlıyor

Dünyanın durumunu iyileştirmeyi taahhüt eden uluslararası bir kuruluş olan Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ilk kez merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) için bir çerçeve geliştirdi.

“CBDC Politikası ‑ Maker Toolkit” olarak adlandırılan çerçeve dünya genelinde merkez bankalarına CBDCnin kendileri için doğru olup olmadığına karar vermelerine yardımcı olacak bir rehber sunuyor. WEF halihazırda araştırma yapanlar için “hızlı ilerleme kaydetmelerine” yardımcı oluyor.

WEFte blockchain teknolojisi başkanı Sheila Warren konuyla ilgili olarak “Herhangi bir CBDC uygulamasının yerel ve uluslararası düzeyde derin bir etkisi olacaktır. Merkez bankalarının ortaya çıkan fırsatların ve zorlukların titiz bir analizi ile temkinli hareket etmesi zorunludur” şeklinde konuştu. 
 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku