Merkez Bankası, Blockchain de aktif olan BKM nin hissedarı oldu

0 0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Blockchain alanında önemli çalışmalar yapan Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) hâkim ortak olarak hissedar olduğunu açıkladı.

BİTCOİN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

Bankadan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“12 Kasım 2019 tarihli ve 7192 sayılı Kanun ile 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun’un 8. maddesinin dördüncü fıkrası olarak eklenen hüküm uyarınca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına (TCMB) ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemlerinin kesintisiz işletimini sağlamak amacıyla sistemik öneme sahip kurulmuş veya kurulacak sistem işleticilerine hissedar olabilme yetkisi verilmiştir” denildi.

Bankamızdan aldığı izinler kapsamında faaliyet gösteren Interbank Card Center Inc. (BKM) faaliyetleri nedeniyle ülkemiz ödeme sistemleri açısından sistemik önemi olan bir sistem operatörü olarak kabul edilmektedir.

TCMB ödemeler altyapısına ve yenilikçi iş yapış yöntemlerine ilişkin önemli geliştirme alanları belirlemiştir. Bu doğrultuda yapılacak çalışmalar açısından BKM’nin mevcut durumda üstlendiği ve temel olarak kartlı ödemeler alanına odaklanan rollerine ilave olarak önemli görevler üstlenmesi planlanmaktadır.

Bu kapsamda TCMB 6493 sayılı Kanun’un 8. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca BKM’ye hâkim ortak olarak hissedar olmuştur.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku