MALTA DAN PRAG A: EN KRİPTO DOSTU SEYAHAT ÜLKESİ NERESİDİR?

0 1

Kripto Dünyasının gelişmesiyle kripto tatiller bir gerçek haline gelmiştir. Bu noktada dünyanın her yerindeki uçuşlar ve oteller Bitcoin (BTC) ile rezerve edilebilir. Yine de bazı şehirler BTCnizi ve büyük alt koinlerinizi diğerlerinden daha hızlı kabul etmeye hazırlar.Coinmapin verilerine göre şu anda gezegende Bitcoini destekleyen 13.150 mekan mağaza ve ATM var ve bu sayı 2013ün sonundan bu yana kesintisiz bir şekilde büyüyor.

Ancakkasıtlı olarak bir banka hesabına sahip olmamayı seçen bir kripto göçmeni Gili Gershanok göreseyahat ederken fiat parasını görmezden gelmek daha da zorlaşıyor çünkü önceden kestiği kripto ön ödemeli kartlar 2018in başlarında iptal edildi.

Finansal şebekenin dışında bir yaşam tarzına sahip olmaya cesaret eden insanlara karşı daha fazla bariyer kurulduğunu düşünüyorum.Özellikle mahremiyetlerini korumak ve yüksek ücretlerden kaçınmayı tercih edenler için kriptodan nakde dönüşme süreci daha da karmaşıklaşıyor.Bunlar kripto topluluğundaki son derece öncelikli değerler. ”

Bütün bunlara rağmen Gershonok kripto ve sıradan turistler arasında bir paralellik çizerek BTC ile seyahat etmenin hala mümkün olduğuna dair güvence verdi:

[İkisinin] finansal davranışlarında büyük bir fark olduğunu düşünmüyorum.Pragda çoğunlukla nakit para tutuyorum bu sayede şehir genelinde birçok kripto ATMlerinden kolayca çekebiliyorum.Çevrimiçi işlemler için kripto ödeme seçeneklerini bulmaya çalışıyorum.

Gershonok mevcut konumlarıyla başlamak için kendileri için ücretsiz seyahat etmeyi deneyenlere tavsiyede bulunuyor ve güvenliği göz önünde bulundurmanın önemli olduğunu söylüyor;

Memleketinizde bir haftalığına kripto ile yaşamaya çalışın ve karşılaştığınız soruları ve zorlukları görün.Telefonunuz dizüstü bilgisayarınız bagajınız kaybolduğunda veya çalındığında ne yapacağınızı – ve bazı durumlarda da olayların meydana gelebileceğini – bazı güvenlik senaryolarını dikkate almanız önerilir.

Prag Çek Cumhuriyeti

Altyapı

Trezor donanım cüzdanının üreticisi olan SatoshiLabsa ev sahipliği yapan Prag Coinmap verilerine göre dünyanın en çok BTC kabul eden mekanına ev sahipliği yapıyor.Orada Bitcoin daireler kiralamak çeşitli bar ve restoranlarda yiyecek ve içecek için ödeme yapmak veya hatta kripto dostu bir sinemaya gitmek için kullanılabilir.Gershonok Pragın sanal para birimleri için en rahat şehirlerden biri olduğunu ve kişisel favorisi olduğunu doğruladı:

Kripto POS ve ATMleri olan işletmeler her şey değildir. Prag da gerçekten iyi bilgilendirilmiş iyi bağlı ve aktif bir kripto topluluğuna sahip.Kripto para birimleri ve blokaj temelleri hakkında ziyaret ettiğim diğer yerlerden daha fazla bilgiye sahip olan daha fazla insan varmış gibi hissediyorum. ”

Politikalar

Devlet düzeyinde Çek Cumhuriyeti kripto paralara liberal bir yaklaşıma doğru eğiliyor.2017 yılında yerel merkez bankası “Bitcoinden korkma” başlıklı bir bildiri ile sanal para birimlerinin geleneksel bankacılık sistemine yönelik bir tehdit oluşturmayacağını açıkladı.Gözlemci fiat paraların ticaret için hala en uygun olduğunu ve geleneksel para sisteminin kripto dalgalanmalarından dolayı kripto-para birimleri tarafından marjinalize edilemeyeceğini savundu.Ancak 2017 yılı sonunda Maliye Bakanlığı BTCyi kısmen kısıtlayan bir Kara Para Aklamayı Önleme Yasası (AML) yayınladı.Tasarıda müşterilerin kimliklerini açığa çıkarmak için yerel kripto değiş tokuşları gereklidir; böylece “sahte isimlerin veya takma adların ardında saklanamaz”.

Ljubljana Slovenya

Altyapı

 Kripto alanında gelişmiş şehirleri düşünürken Ljubljana çok akla gelmese de Slovenyanın başkenti kendi içinde BTC şehri olarak adlandırılan bir “Bitcoin şehri” barındırır.475.000 metrekareye yayılmış 500 perakende mağazası ile bir kompleks.Elipay adlı özel bir kripto para birimi işlem sistemi bir test turunun ardından BTC Şehrine entegre edilmeye hazırlanıyor.Bununla birlikte bir dizi kafe bir su parkı spor ayakkabı dükkânları vs. kripto para kabul etmeye başladı bile.Slovenyanın başbakanı Dr. Miro Cerarın ülkenin en büyük maden teçhizatına da ev sahipliği yapan BTC Şehri konseptini ziyaret ettiği ve teşvik ettiği bildirildi.Ayrıca Coinmape göre Ljubljana’nın şehir merkezinde yaklaşık 20 BTC kabul eden mekan var.

Politikalar

Slovenyada şu anda kripto para birimleri için net bir düzenleme yoktur. Ancak 2017 yılında Slovenya Finansal İstikrar Kurulu bu bölgeleri denetleyen yasalar bulunmadığı için ICOlara ve dijital para birimlerine yatırım yaparken ihtiyatlı olmaları konusunda tavsiyelerde bulunarak Slovenyalılara bir uyarı yayınladı.Yine de yerel yönetim açıkça blockchain ile ilgileniyor. Ekim 2017de Slovenya hükümeti ülkeyi Avrupa Birliğinde blok zincirleme teknolojisinin önde gelen hedefi olarak konumlandırmayı planlarken teknolojinin kamu yönetiminde potansiyel uygulamalarını incelediğini açıkladı.

Karayipler

Altyapı

Nisan 2018de Karayipler Turizm Örgütü (CTO) Barbados merkezli blockchain başlangıcı Bitt Inc ile işbirliği yaptı.Amaç turizmle ilgili ürün ve hizmetler için daha verimli ödeme süreçlerinin uygulanmasını kolaylaştırmaktı.Esasen CTO özellikle büyük ABD bankalarının riskten arındırıcı politika nedeniyle bölgeden sermaye çekmeye başladıktan sonra kripto paranın Karayiplerdeki ana gelir kaynaklarından biri olan yerel turizm sektörünü nasıl geliştirebileceğini araştırmak istiyor.CTO’nun genel sekreteri Hugh Riley yerel basına verdiği demeçte şunları söyledi:

Karayipler yeni finansal teknolojinin sunduğu avantajları tam olarak incelemeyi amaçlıyor.Özellikle blok zincir finansal hizmetler turizm sektöründeki belirli program ve faaliyetlerin hedeflerini ilerletme potansiyeline sahiptir.CTO üyelerimiz adına bu olanakları tam olarak araştırmak için bir sorumluluğa sahiptir. ”

Bu işbirliğinin fiili sonucu hala somut olmayan bir durum olsa da Karayipler bu yönde hareket etmeye devam ederse yerel plajlar tasarruflarını orada harcamak isteyen bir dizi kripto girişimcisi çekebilir.

Politikalar

Karayip ülkeleri de devlet düzeyinde kripto benimseme ile yaklaşıyor.Mart ayında Doğu Karayipler Merkez Bankası (ECCB) Doğu Doğu Karayip Doları (DXCD) olarak adlandırılan ve sekiz Doğu Karayip ülkesinde fiat para ile birlikte sunulması planlanan ulusal bir kripto para birimini açıkladı.Montserratın başbakanı Donaldson Romeo bu yılın başlarında bunu deklare etti ve ekledi:

Nakitsiz bir topluma yaklaşma kararı genel kalkınma stratejimiz ve aynı zamanda ECCBninki ile uyumludur.

AmsterdamHollanda

Altyapı

Amsterdam sanal para birimleri açısından öncü şehirlerden biridir.Burası ünlü kolej meraklılarının yerel kafeteryaya katılmak ve atölye çalışmaları düzenlemek için toplandığı yerel seks müzesinin yakınında bir topluluk merkezi olan Bitcoin Büyükelçiliğine ev sahipliği yapmaktadır.Ayrıca diğerleri arasında bisiklet kiralama da dahil olmak üzere yaklaşık 40 BTC dostu mekan bulunmaktadır. Her şeyi kriptoya adamış yıllık Bitfilm festivali de burada barındırılıyor.

Politikalar

Mart ayında Hollanda mahkemesi mahkemenin 0591 BTCye sahip olan bir davacı lehine karar vermesinden sonra Bitcoini “devredilebilir değer” olarak sınıflandırmıştır.Mayıs ayında hükümet kripto para biriminin finansal istikrara ilişkin olarak “düşük risk” olarak kabul edildiği bir rapor yayınladı.Ancak kısa bir süre sonra Hollanda Finansal Piyasalar Kurumu (AFM) kripto para birimini ele alan kuruluşların yüksek riskler nedeniyle lisans yasalarına uyup uymadıklarını sorguladı.

TokyoJaponya

Altyapı

Coinmap Tokyodaki 80 kripto dostu işletmelerin gezegendeki en büyük miktarlardan biri olduğunu gösteriyor.Örneğin popüler konveyör bantlı suşi restoranı Numazuko kripto para birimlerini ve bir dizi kripto ATMlerini saymamak için canlı programlama oturumlarına ev sahipliği yapan Hackers Barı kabul ediyor.

Politikalar

Kripto paralarla ilgili bu açıklık Bitcoin ve altkoinlerin Japonyada yasal olarak kabul edilen bir ödeme aracı olarak kullanılabileceğini gösteriyor.Yerel denetçiler sektörü AML ve Müşterini tabı (KYC) uygunluk kontrolleri aracılığıyla düzenlerken Japonya’nın kendi kendini düzenleyen kripto değişim kurumu devletle işbirliği yapmayı garantiliyor.

BerlinAlmanya

Altyapı

Almanyanın başkentindeki Bitcoinin popülaritesi 2013 yılında ana akım kültürün dijital parayı yalnızca bir kripto-anarşik araç olarak görmezden geldiği zaman The Guardian tarafından vurgulandı.Berlinde Bitcoin sadece yerel barlarda ve restoranlarda (şehir merkezi alanı içinde 50den fazla kripto kabul etmekte) içmek ve yemek için kullanılabilir.fakat daha karmaşık şeyler için – örneğin Berlinde bulunan Avrupa Yönetim ve Teknoloji Okulu Aralık 2016dan beri BTCyi bir ödeme aracı olarak kabul ediyor.

Politikalar

Kripto para birimleri Almanyada yasal değildir ancak 2013ten beri Alman Maliye Bakanlığı tarafından “özel para” olarak kabul edilmektedir.İlginç bir şekilde Alman Gelir Vergisi Yasasına göre eğer yatırımcılar varlıklarını (kriptoları) bir yıldan fazla tutarlarsa madeni paraları tamamen vergiden muaftır ve Almanyayı hodlers için daha çekici hale getirir.

Zugİsviçre

Altyapı

Zug listede yer alan diğer şehirler gibi her zamanki BTC tarafından finanse edilen turist faaliyetleri için tam donanımlı olmasa da yine de kripto meraklıları için tarihi bir şehri temsil ediyor.“Crypto Valley” unvanını gururla savunan Zug çok sayıda blok zinciri girişimine ev sahipliği yapıyor.Kripto para birimleri belediye ile ilgili faaliyetler için kira ödemeleri veya bir şirkete kaydolma gibi kullanılabilir.

Politikalar

İsviçrede “kripto para birimleri ne para ne de bir döviz ne mal ve hizmet vergisi (GST) için bir mali kaynaktır.Bununla birlikte belirsiz yasal statüsü örneğin belediye oylama teknolojisini kullanmak gibi hükümetin blok zincirle deneme yapmasını engellemez.

Malta

Altyapı

Maltaya varır varmaz Qormi2de bulunan Bitcoin & Auto Tradera gidin ve Lamboyu kripto tasarrufunuzla isteyin.Tabi burda Yeterli paranız olduğunu varsayıyorum.Bundan sonra yeni satın almayı kutlamak için bir kripto dostu suşi restorana gidebilirsiniz.BTC kullanımı için yerel altyapı hala olgunlaşmamış olsa da daha olumlu düzenlemeler getirildikten kısa bir süre sonra durum değişebilir – ve geleceğinden şüphelenmek için birçok neden var.

Politikalar

Mart ayında dünyanın en büyük kripto değişimi olan Binance merkezini Maltaya taşıdığını açıkladı.Buna karşılık Malta başbakanı Joseph Muscat adanın “blok zincirine dayalı işletmelerin düzenlenmesinde küresel öncü olma planını ortaya koydu.4 Temmuzda yerel yönetim şirketlerin yeni kripto paralar vermesine ve mevcut olanları ticaretine izin veren üç yasayı geçirdi.En önemlisi o gün Malta blockchain alanında tutarlı bir düzenleyici çerçeve sağlamak için dünyanın ilk ülkesi oldu.Malta Üniversitesi Malta Bilgi Teknolojileri Ajansı (MITA) ile birlikte 300.000 € luk bir blok zincir ve dağıtılmış defter (BFT) burs fonunu açıkladığı bu hafta “blok zinciri adası” olma yolunda ilerlemeye devam etti.

San FranciscoAbd

Altyapı

San Francisco kripto evanjelistleri için uluslararası kabul görmüş bir merkez olmak üzere yaklaşık 120 kripto dostu mekana sahiptir.Kripto tüccarlar için yatırımlarını çoğaltmak ve kripto milyonerlerin saflarına katılmanın yanı sıra çok sayıda BTC kabul eden işletmeyi birleştiren ünlü bir Kripto Kalesi var.Aslında San Francisco yerel bir federal mahkemenin bile BTCde ödenen kefalet tahvillerini kabul ettiği kripto bakımından çok ilerlemiştir.

Politikalar

Cryptocurrencies ABD’de henüz açık olmayan bir düzenleyici bölgede olup menkul kıymetlere bağlı olarak dijital para birimleri tanımlayan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) gibi çeşitli düzenleyiciler tarafından izleniyor.Yine de ABD BTC vadeli işlemlerini yapma ve New Yorkta özel bir ticaret lisansı verme haklarını veren kripto düzenlemeleri için bir plan hazırlıyor.

Buenos Aires Arjantin

Altyapı

Buenos Aires gayri resmi olarak Latin Amerikada Bitcoinin başkenti seçildi.Şaşırtıcı miktarda kripto işletmesine sahiptir – Coinmape göre 140 civarında San Francisco ve Pragda ile üçte yer almaktadır.Yerel bir kripto ile ilgili medya kuruluşuna göre Buenos Aireste bir Bitcoin yayınevi ve BTCyi kabul eden işletmeler arasında bir taksi servisi var.Dahası fotoğrafçılar profesörler tasarımcılar teknisyenler ve psikologlar gibi bireysel uzmanların burada yaptıkları hizmetler için kripto kabul ettikleri bildiriliyor.

Politikalar

Bitcoinin Arjantindeki başarısı ulusal para biriminin ve manipüle edilen döviz kurlarının enflasyonuna bağlanabilir – bu ekonomik problemler bazı vatandaşları merkezi olmayan para birimlerine yönlendirdi.Arjantinin merkez bankası başkanı Mart ayında G20 zirvesinde düzenleyici teklifler için Temmuz 2018 son tarihini teklif etmekten sorumluydu – ancak tarih en az Ekim ayına kadar ertelendi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku