Malezya Şeriat Konseyi nden kripto para yatırım ve ticaretine onay…

0 0

Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu Şeriat Danışma Konseyi kayıtlı kripto borsalarında kripto para birimlerine yatırım yapmanın ve ticaret yapmanın kabul edilebilir olduğunu tavsiye etti. Ülke nüfusunun yaklaşık %60i Müslüman olan Malezyada birçok kişi şeriatla uyumlu olmayabileceğinden korkarak kripto ticareti yapmak konusunda isteksiz duruyor.

Şeriat Uyumlu Kripto Ticareti

Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu (SC) Şeriat Danışma Konseyi bu hafta Invest Malaysia 2020 etkinliğinde ülkedeki kripto para birimi ticareti konusundaki konumunu açıkladı. SC Başkanı Datuk Syed Zaid Albar Edge Markets tarafından Salı günü bir telekonferans panel oturumu sırasında şöyle dedi :

SC Şeriat Danışma Konseyi prensip olarak kayıtlı dijital varlık borsalarında dijital para birimleri ile token yatırım ve ticaretinin yapılmasında karar kıldı. Ve ekledi : 

“Dijital varlıklara daha fazla gelişme ve yatırım teşvikinin yapılması konusunda SAC (Şeriat Danışma Konseyi) tarafından alınan gerçekten çığır açan bir karardır. Karar tamamlandıktan sonra daha fazla ayrıntı yayınlayacağız.”

Şeriat Danışma Konseyi 1996 yılında Malezya Maliye Bakanlığının onayı ile kuruldu. SC web sitesine göre şeriat ilkelerine uygun İslami sermaye piyasasının uygulanmasını sağlamak ile görevlidir. Yargı yetkisi İslami sermaye piyasasının kapsamlı gelişimi ile ilgili tüm konularda komisyona tavsiyede bulunmak ve tüm İslami sermaye piyasası sorunları için bir referans merkezi olarak işlev görmek ile sorumludur.

Malezya yaklaşık 32 milyon nüfusa sahip yaklaşık %60ı (19.43 milyon) Müslüman olan çok ırklı bir ülkedir. Malezya İslami Turizm Merkezi İslamın anayasal olarak ülkenin resmi dini olduğunu da sözlerine ekledi ve ”Malezyadaki şeriat yasası sadece Müslümanlar için geçerlidir inanç ve aile meseleleriyle ilgili çatışmaları çözmek için kullanılır” açıklamasını yaptı.

Malezyanın kripto para birimi yönetmeliği

Geçen yıl 15 Ocakta Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu Suruhanjaya Sekuriti Malezya ülkenin kripto para birimi endüstrisini düzenlemeye başladı. Şimdiye kadar ülkede faaliyet göstermek üzere üç kripto para birimi borsası olan Luno Malezya Sinegy Technologies ve Tokenize Technology onaylandı.

Kripto para ticaretinin şeriat uyumlu olup olmadığını belirlemek için çeşitli çalışmalar yapıldı. Newscoitcoin.com daha önce bir araştırma belgesinin Bitcoini şeriat yasalarına uygun olarak beyan etti. Şeriat uyumlu olma konusunda uzmanlaşmış kripto para borsaları da var.

Japon dijital medya devi Okwave Inc. yakın zamanda Universiti Teknologi Malaysia (UTM) ile işbirliği içinde şeriat uyumlu dijital paralar üzerine ortak bir araştırma gerçekleştirdi. Kripto para biriminin benimsenmesinin dünya çapında büyüdüğünü vurgulayan şirket Ocak ayında şunları söyledi :

İstatistikler Müslüman ülkelerdeki kripto para biriminin kullanımının dünyadaki en düşük seviyelerden biri olduğunu gösteriyor; bu kripto para birimlerini İslam hukuku ile uyumlu olmadıkları korkusuyla meşrulaştırma konusundaki isteksizliklerinden kaynaklanıyor.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku