Madenciler BTC Satışına Başladı! Ne Anlama Geliyor?

124

Bitcoin (BTC) madencileri uzun süredir ürettikleri kripto para birimlerini ellerinde tutuyorlardı. BTC fiyatına doğru orantılı olarak yüksek kar oranına sahip kripto para madenciliği ile birlikte, son piyasa eğilimleri, bitcoin madenciliğinin karlılığını azalttı. Madencilerin, operasyonları canlı tutmak için ellerindeki BTC’leri satmaya başlamadıkları belirtiliyor.

BTC madencileri şimdi nasıl bir yol izleyecek?

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Çok sayıda Bitcoin (BTC) madencisinin, çoğunlukla ayı piyasasında beklemede olduğu belirtiliyor. Piyasanın dönüşü ve Bitcoin’in şu anda 30 bin dolar fiyat seviyelerinde işlem görmeye devam etmesiyle, madencilerin operasyonlarını finanse etme yeteneklerinden ödün vermeden bu paraları elinde tutmasının zorlaştığı bildiriliyor. Bunun sonucunda, bir dizi önde gelen Bitcoin madencilik şirketi, ellerinde bulunan BTC’nin bir kısmını satacaklarını veya satmayacaklarını açıklaması durum ile ilgili bilgiler verdiği belirtiliyor.

Madenciler BTC Satışına Başladı! Ne Anlama Geliyor?

Şüphesiz BTC madenciliği konusu gündeme geldiğinde ortaya çıkan ilk isimlerden biri Marathon Digital. Şirket, kripto para madenciliği dünyasındaki en büyük rakip olarak konumunu sağlamlaştırmayı başardı ve çok sayıda yatırımcıyı kendine çekti. Ancak büyük şirketlerin dahi piyasalarda yaşanan düşüşlerden zarar gördüğü belirtiliyor.

Madenciler BTC Satışına Başladı! Ne Anlama Geliyor?

Geçtiğimiz Mayıs ayı şirket, yükseliş çağrısı sırasında bir ellerinde bulunan BTC’lerin bir kısmını çıkartmak zorunda kalabileceğini duyurusunda bulundu. Marathon Digital, çoğunu neredeyse iki yıldır elinde tuttuğu 9.600’den fazla BTC’ye sahiplik ediyor. Ancak, ödeme zamanlarının hızla yaklaştığı ve büyük şirketlerin bile tuttukları BTC’lerin bir kısmını çıkartmak zorunda kalacak gibi göründüğü belirtiliyor.

Madencilik artık kazançlı değil mi?

Ellerindeki BTC’lerin bir kısmını çıkarmış olan kuruluşlar arasında Riot ve Cathedra Bitcoin’in yer aldığı bildiriliyor. Riot’un Nisan ayında toplam 250 BTC’ye ulaşan yaklaşık 10 milyon dolar değerinde Bitcoin satışı gerçekleştirdiği bildirildi. Son zamanlarda Cathedra Bitcoin, ortalama 29.152 dolar fiyat seviyesi ile 235 BTC satışı gerçekleştirdiğini duyurmuştu. Bunun ile birlikte satışı gerçekleşen BTC değerinin 8,7 milyon doların biraz üzerine çıktığı belirtiliyor. Şirket sunduğu raporda bu satışın “bitcoin fiyatındaki ek düşüşlerden kendisini izole etmesine ve likidite pozisyonunu korumasına” yardımcı olacağını düşündükleri için yapıldı açıklandı.

BTC madenciliği kazanç sağlamaya devam ediyor, ancak fiyat seviyelerinde yaşanan ATH sonrası yüzde 50’den fazla düştüğü için kârlılık oranı da önemli bir marjla düştü. Bitcoinist tarafından açıklanan raporda, BTC madencilik makinelerinin karlılığı konusu vurgulandı. Madencilerin şuan için BTC’nin 69 bin dolar seviyesinden işlem gerçekleştirdiği döneme göre yüzde 50’den daha düşük nakit akışı sağladığı bildirildi.

Bitcoin madencilik hisselerinde düşüş yaşanıyor

Ek olarak, günlük madenci gelirlerinin hala çok düşük olduğu açıklandı. Geçtiğimiz hafta yüzde 4,50 büyüme ile 26.706.581 dolar değerine gerilediği, ancak bunun düşük kaldığı açıklanıyor.

Madenciler BTC Satışına Başladı! Ne Anlama Geliyor?

Bunun ise, ortalama işlem değerinin ve günlük işlemlerin geçtiğimiz hafta boyunca gerilemesinin bir sonucu olarak meydana geldiği belirtiliyor. BTC madencilik hisselerine olan inancın da düşüşte olduğu belirtiliyor. Kripto para madencileri, faaliyetlerini sürdürebilmek adına tuttukları BTC varlıklarının bir kısmını satmak zorunda kalıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak newsbtc
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku