Londra Borsası Eski CEO su: İngiltere Kripto Paraları Kucaklamalı

0 0

Londra borsası eski CEOsu Xavier Rolet İngiltere hükümetine Brexitin olumsuz etkisini en aza indirmek için kripto para birimlerini ve SPACları incelemesini tavsiye etti. Yakın tarihli bir raporda Rolet İngilterenin her iki açıdan da diğer ülkelerin gerisinde kaldığını iddia etti.

İngiltere Kripto Paralara ve SPAClere Yönelmeli mi?

Fransada doğan Rolet Londra merkezli kredi odaklı varlık yönetimi şirketi CQSnin CEOsu ve aynı zamanda başarılı bir iş adamıdır. Bu görevi üstlenmeden önce Londra Borsasının CEOsu olarak görev yaptı ve Harvard Business Review tarafından 2017de dünyanın en iyi 100 CEOsundan biri olarak seçildi.

Bloomberg tarafından aktarılan bir raporda Rolet Avrupa Birliğinden ve daha çok Brexit olarak bilinen Avrupa Atom Enerjisi Topluluğundan çekilmenin ardından İngiltere ekonomisi üzerindeki olası sonuçlara değindi.

Yönetici Birleşik Krallıkın riskleri en aza indirmek ve ulusun gelişmesine yardımcı olmak için iki uygulanabilir seçeneği olduğuna inanıyor.

İlkinde hükümeti “SPAC devrimini bir an önce düşünmeye” çağırdı.  SPAC olarak bilinen özel amaçlı satın alma şirketleri yatırımcılar tarafından ticari operasyonları olmayan ve tek amacı nihayetinde başka bir şirketi satın almak için ilk halka arz (IPO) yoluyla para toplamaktır.

ABD 2019un sonuçlarına kıyasla toplanan fonlarda 10 kat artışla geçen yıl önemli ölçüde benimsenirken Birleşik Krallık düzenleyicileri Londra pazarlarındaki ilerlemelerini durdurdu.

Roletin ikinci tavsiyesi dijital varlıkları içeriyor. CEO şunları belirtti: 

 “Birleşik Krallıktaki ilgili tüm devlet kurumlarının kripto para birimlerini tam olarak anlamak için kaynaklara sahip olması gerek. Uygun düzenlemelerle kripto para ekosistemi “Londra ve İngiltereyi saygın ve güvenli bir finans piyasasının merkezine yerleştirebilir.”

İngilterenin Kripto Para Birimlerine  Yaklaşımı

İngiltere’nin düzenleyicileri SPAC’ların ülke içindeki ilerlemesini engellese de ülkenin finansal bekçisi Mali Davranış Otoritesi (FCA) kripto para birimi endüstrisine karşı oldukça sert davrandı.

Bu yılın başından itibaren Mali Davranış Otoritesi kripto türevlerini ve borsada işlem gören senetleri (ETNler) perakende müşterilere yasakladı.

Ek olarak gözlemci yatırımcılara dijital varlıklara tahsis edilirse tüm fonlarını kaybedebilecekleri konusunda birkaç uyarıda bulundu.

Düzenleyici ayrıca İngiltere merkezli tüm dijital varlık işletmelerinin kayıt olması gerektiğini açıkladı ancak başvurular için son tarih 9 Temmuz 2021e kadar uzatıldı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku