Litcoin teknik analizi 01.07.2019

0 1

Merhabalar… Özellikle teknik analiz yapanlar için belki de en iyi enstrümanlardan biri herhalde Litecoin… Geçenlerde bir haber okudum. Şöyle diyordu 14 Haziran tarihli haberde Litecoin için: “Bu yılın en iyi performans gösteren kripto para Litecoin fiyatını üçe katladı. 2019un başından beri yüzde 330dan fazla yükselen Litecoin Bitcoin Ethereum ve XRPde dahil olmak üzere tüm kripto paraları geride bıraktı. Piyasa değeri 8.4 milyar dolar civarında olan Litecoin Mosaic Research Ltd. verilerine göre en büyük yedinci dijital varlık konumunda bulunuyor.”

Bu haberin ardından hemen bir önceki analizimizi kısaca hatırlamakta fayda var: “Litecoin yükseliş kanalı içerisinde düzenli bir şekilde hareketini sürdürüyor. Bu kanal içerisinde oluşturduğu küçük çanak formasyonunun hedef noktası olan 140 binli rakamları gördü. Ancak asıl hedefi büyük çanak formasyonunun hedef noktası olan 184 bin 700’lü seviyeler. Grafikte görülen kalan içerisinde hareketin devamı durumunda 166 bin 300 seviyesi ara direnç noktası olmak üzere 184 bin 700’lü rakamların hedef noktası olduğu söylenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 117 bin 300 seviye önemli destek noktası konumunda.”
Şimdi grafiğe odaklanalım… Litecoin kripto paraların çoğu gibi yaşadığı sert düşüşe rağmen hala 29 Ocak’ta başlattığı yükseliş kanalı içerisinde hareketini sürdürüyor. Ancak bir noktaya dikkat. LitecoinUSD son 5 işlem gününün 4’ünde bu kanalın destek noktasını test etti. Ancak her defasında bugün olduğu gibi kanal destek noktasının üzerinde kalmayı başardı.  Burası aklımızın bir yarında kalsın…  Zira bu kanalın destek noktasının çalışması LitcoinUSD için kana içinde hareket tme isteğinin olduğunu gösteriyor.

Sonuç olarak; Yukarıdaki savımızı yani LitcoinUSD’nin kanal içinde kalma isteğini kabul edersek şöyle bir varsayımda bulunabiliriz: Bugünkü fiyatlar itibariyle 114 bin 950 dolar bu kanalın destek noktası konumunda. Bu destek noktasında tutunması durumunda ilk aşamada kanalın direnç noktası olan 160 binli seviyelerin test edilme olasılığı yüksek. Kısa vadeli göstergeler her ne kadar negatif yönde de olsa bu çok sert olmayan negatifliğin pozitife dönme ihtimali var. Bu sebeple kanal desteğine yaklaştıkça yeni maliyetler yapılma seçeneği göz önünde bulundurulabilir. Bu iyi senaryo… aksi durumda yani kanal desteğinin üzerinde kalamama durumunda ise 110 binli seviyeler ara deste olmak üzere 102 binli seviyelere kadar bir geri çekilme beklenebilir. 

Bol kazançlar
Sonu ve görüşleriniz için: @MCobanAnaliz
Mehmet ÇOBAN

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku