Libra doğmadan öldü mü? Yoksa ?!..

0 0

Hem Türkiyede hem de dünyada pek çok yerde kripto para denemeleri dolu dizgin giderken elbette daha doğmadan ölen birçok projeye de şahitlik ediyoruz. Son olarak Facebook’un kripto parası Libra büyük bir darbe aldı. Hatta tarihe karışıyor diyebilirim.Daha önceki yazılarımda ne demiştim ? 

Bir kripto para önce bir yatırım ve değiş tokuş ünitesi” olması gerekir

Aslında Libra hayata hiç de kötü başlamadı. Mastercard Visa Stripe Mercado ve eBay gibi ortaklıklarla işe başladı. Ben de içimden dedim ki “işte en doğru şekilde işe başlayan kripto para”. Acele etmişim. 

Geçen hafta bahsettiğim tüm ödeme sitemleri ve ödeme araçları birer birer çekilme kararı aldılar. Hatta daha önce “ben de varım” diyen PayPal da herkesten önce çekilme kararı aldı.

Peki sebebi neydi bunların? 

Çok basit. Libranın mevzuat olarak altyapısı eksikti. Dünya devleri Facebooktan gerekli adımları atmasını beklerken büyük ihtimalle aralarında bir anlaşmazlık çıktı. Facebookun kurucusunun meselelere sürekli olarak farklı açılardan baktığı biliniyor. Büyük ihtimalle “benim size ihtiyacım yok sizin bana ihtiyacınız var” demiş olabilir. Aslına bakılırsa yukarıda bahsettiğim firmalar ödeme sistemlerinde egemenlik güç oluşturmuş dev isimler. “Asıl biz yoksak sen yoksun” diye cevap vermiş olabilirler. Bilinmez. 

Bildiğim tek şey kripto paraların banka ve bankalarla bağlantılı ödeme sistemlerinin dışında güzellikler vadetmeleri. Yani enerjiyi değere çevirirken 300 yıldır devam eden bankacılık temayülleri çerçevesinde davranmayacaklarını önceden tahmin etmek gerekir. Dolayısıyla Facebookun Librası ile konvansiyonel ödeme araçlarının bu aşamada aralarında anlaşmalarını beklemek hayalperestlik olurdu. 

Ancak Libranın tarih sahnesine çok geçmeden başka bir şekilde geri döneceğini de düşünüyorum. Bakalım haklı çıkacak mıyım ?

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku