Lee Rainie: Blockchain teknolojiye olan güveni yeniden sağlayabilir mi?

0 0

Bitcoin SV geliştiricilerinin ve girişimcilerinin umduğu şekilde başarılı olursa 20 yıldan fazla bir süre önce internetin kitlesel olarak benimsenmesinden bu yana teknoloji altyapısındaki en büyük değişiklik olacak. Ancak sıradan kullanıcılar bu tür değişime açık mı yoksa dirençli mi olacak?

Pew Araştırma Merkezinden Lee Rainie halkın teknolojiye yönelik tutumlarını inceliyor. İnsanların çevrimiçi ve internet kullanımının Pew anketlerine dayanan 650den fazla rapordan sorumlu olarak analiz ediyor. Peki Bitcoin ve blockchainin ana akıma girme ihtimalini nasıl görüyor?

Rainie “Özellikle gelişmiş dünyada insanların birbirlerine ve kurumlara olan güvenin azaldığı bir ortamda yaşıyoruz ve böylece blockchain teknolojiyi insanlar arasındaki etkileşime aracılık etmenin merkezinde…Blockchainin en ilginç uygulamalarından bazıları kripto para birimi değil güvenilir belge sistemleri ve akıllı sözleşmelerle ilgili” dedi.

Bu söz güven konusundaki korkularını azaltarak kullanıcıları çekebilirse Rainie teknolojinin tüm sorunları çözebileceğini öne sürmeyecek : “Bu sadece teknoloji tarafından yapılamaz. Bir düğmeyi çeviremezsiniz ve ani bir güven geri yüklenir ve sistemler güzel çalışır. Bu sistemleri tasarlamak bu sistemleri izlemek bu sistemleri açıklamak için insan aktörlere ihtiyacınız var. ”

Kitlesel olarak benimsenmesi açısından Rainie teknolojinin geniş kabulü için bir devrilme noktası olarak hareket edecek olan katil uygulamasını beklemek sorunu olmayabileceğini söylüyor.

Adaptasyon öncelikle tedarik zinciri ve finansal piyasalar gibi sektörlerde endüstriyel düzeyde – daha perde arkasında gerçekleşecek.

Daha sonra kullanıcıların teknolojinin farkında olduğu İnternetin aksine insanlar blockchain kullandıklarını dahi fark etmemeleri mümkün görünüyor : “İnsanların finansmanının kesinlikle blockchain teknolojisi ile desteklendiği yollar olacak. Devlet kurumlarıyla etkileşimlerinin yeni doğmuş çocukları için ulusal bir kimlik kartı almak istedikleri zamanlar var – şimdi muhtemelen bir blockchain sistemi olacak. Ancak onlara bir ankette sorarsanız “siz bir blockchain kullanıcısı mısınız?”

Blockchain bir “çekme” çekim faktörü tarafından benimsenmezse teknoloji devleri hedeflenen reklamcılık ve veri toplama “gözetleme kapitalizmi” modeli ile ilgili çekincelerle öne çıkacak.

Çalışma uzmanların “blok zincirinin verilerinin iyi işlendiğine ve diğer insanlarla etkileşimlerinin sorumlu bir şekilde kronikleştiğini ve aracılık ettiğini kötü bir şekilde daha az fırsat bulunduğunu düşünen insanlar için nasıl bir restoratif olabileceğini çok açık bir şekilde çağırdığını buldu.

Bu bakımdan Pew geleceği tahmin etmek için iyi yerleştirilmesi gereken geniş bir yelpazedeki insanlar arasında blockchain umutları hakkında iyimser bir görüş bildiriyor. Öte yandan uzmanların kendi tahmin güçlerinden çok emin olmadıkları görünüyor. Rainie daha önceki bir çalışmada şunları araştırdı: “Yıllar içinde sorduğumuz şeylerden biri bu uzmanların teknolojideki yeni büyük şeyin geleceğe beş ya da 10 ya da 15 yıl ne olacağından emin olup olmadıklarıydı. Ve büyük çoğunluk hayır dedi.

 

 

 

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku