Küresel Yatırım Bankası Citibank dan 106 Sayfalık Bitcoin (BTC) Raporu

0 20

Küresel yatırım bankası Citibank kripto para birimini inovasyonun “Kuzey Yıldızı” olarak tanımlayan ve Bitcoinin mevcut ve gelecekteki potansiyel durumu hakkında 106 sayfalık rapor yayımladı. Rapor Bitcoinin potansiyeli hakkında birkaç iddiada bulunuyor. Rapordaki en önemli gözlemlerden biri lider kripto para biriminin halihazırda ana akıma girdiği. Ayrıca Bitcoinin temelinin neredeyse yalnızca bir perakende varlık olarak karşılık bulduğu 2017den önemli ölçüde farklı olduğu belirtiliyor.

Rapordaki “Bitcoin yörüngesi daha geniş ekosistemin evrimi için bir pusula olarak görüldüğünden dijital varlık alanının fiilen “Kuzey Yıldızı” haline geliyor ifadesi ise oldukça dikkat çekici. Bununla birlikte Citibankin raporu Bitcoinin geleceğine ilişkin daha iyimser değerlendirmelere rağmen Bitcoinin karşılaşabileceği en büyük engellerden bazılarını da ele alıyor.

Bu engellerden biri diğer kripto para birimlerinin Bitcoini geçip yerini alması riski. Rapor bu görüşü desteklemek üzere Bitcoinin piyasa değerinin 2020de 2.70 kat arttığına ancak altcoinlerin (Bitcoin dışındaki kripto para birimlerinin) piyasa değerinin aynı dönemde 3.75 kat arttığına işaret ediyor. Bu Bitcoinin kripto para piyasasındaki payının azaldığı anlamına geliyor. 2019da Bitcoinin piyasa hakimiyeti yüzde 69a ulaştı fakat 2020de yüzde 62ye düştü.

Ayrıca Bitcoin gelişen makro ekonomik görünümün kurbanı olabilir. Rapor kurumsal yatırımcıların Bitcoini almalarının nedenlerinden birinin enflasyona ve para biriminin devalüasyonuna karşı bir önlem olduğuna ikna olmaları olduğunu gösteriyor. COVID-19 salgını sırasında enflasyonla ilgili endişeler arttı ancak dünyanın en büyük ekonomisi iyileşme belirtileri gösteriyor. Çin COVID-19 merkez üssü olmasına rağmen 2020de pozitif ekonomik büyüme gösterdi. Rapor yatırımcıların sermayelerini geleneksel piyasalara yeniden tahsis etmeye başladıklarını ve bu büyümenin Bitcoine olan ilgiyi olumsuz etkileyebileceğini ortaya koyuyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku