Kritik seçime sayılı günler kala piyasalar nasıl hareket edecek?

0 0

ABD başkanlık seçimleri sadece ABD’yi değil tüm dünyayı yakından ilgilendiren bir konu. Özellikle son 6 aylık zaman diliminde seçim sonuçları ve olası etkileriyle ilgili bir çok tahmin yapıldı. Yapılan anketler sonucunda aslında sonuçlara ilişkin net bir veri yok.

Peki seçimler dolar başta olmak üzere piyasaları nasıl etkiler. Bilindiği üzere son dönemde Bitcoin dolar ile ters korelasyonda. Bu sebeple seçim sonuçlarına göre dolar cephesindeki hareketin Bikcoin’in seyri üzerinde ciddi etkileri olacağı belirtiliyor.

Bu konuda KriptoArena.com yazarlarından Erdoğan Turan oldukça dikkat çekici bir yazı kaleme aldı.

“ABD 3 Kasıma yaklaşırken yatırımcıların ve finans uzmanlarının karşılaştığı sorular şunlar: Seçimler borsa ve portföy getirilerini ne kadar etkiliyor? Seçimler uzun vadeli yatırımcılar için önemli mi?” şeklinde yazısına başlayan Turan şöyle devam ediyor:

“Cevapları almak için 85 yıllık verileri analiz edilmiş ve seçimlerin piyasaları/yatırımcı davranışlarını etkilemesinin yolları belirlenmiş. Piyasalar seçim sonuçlarını tahmin etme eğiliminde.1936dan bu yana yapılan son 23 ABD başkanlık seçiminin 20sinde ABD borsa endeksleri kazananı doğru bir şekilde tahmin etmiş – bu en iyi anketörleri bile kıskandırabilecek bir performans. S&P 500 Endeksi seçimden önceki üç ay içinde yükselirse görevdeki başkan genellikle 2. kez kazanıyor. Bu dönemde piyasalar düşerse koltuğa yeni bir isim oturuyor.”

ERDOĞAN TURAN’IN YAZISININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku