Kritik Fed Toplantısı Kripto Para Piyasası İçin Büyük Önem Arz Ediyor

0 1

ABD Başkanı Joe Bidenın göreve başlamasının üzerinden bir hafta geçti. Kripto para piyasası ve yatırımcılar Trump yönetimi tarafından uygulanan benzer bir para politikasıyla devam edip etmeyeceğini görmek için şu anda yeni yönetimin atacağı adımları yakından ve merakla izliyorlar. Orta vadede bu sürecin kazananı Bitcoin ve yatırımcıları olabilir.

Analistler ABD hükümetinin yalnızca “sonsuz para politikasına” devam etmekle kalmayıp para arzını daha da genişletebileceği konusunda hemfikir görünüyorlar. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powellın bugün ABDnin ekonomik görünümü ve planları hakkında yorum yapması bekleniyor.

Bitcoin geçmişte Fed’in artan para arzı ve politikalarından yararlandı. Tıpkı altın gibi kripto para birimi de kurumlar tarafından güvenli bir liman olarak kabul edilir. Zamanla bu tez güçlendi ve Bitcoin fiyatını tüm zamanların en yüksek seviyesine iten kurumlardan daha fazla ilgi gördü.

Powell yaptığı açıklamalarda kurumun ana stratejisinin borcu hemen artırmak olmamasını ve ılımlı bir duruş sergilemesini sağlamaya çalışabilir. Kısa vadede bu 30 bin dolar aralığında konsolide olan Bitcoin fiyatını etkileyebilir.

Econometrics Raporu: Şu Anki ABD Para Politikası En Çok Bitcoinin İşine Yarayacak

Piyasa Fedin hangi önlemleri alacağı konusunda beklemede görünüyor. Econometrics tarafından hazırlanan rapor ABD borcunun “yavaş ama kesin bir şekilde” artmaya devam ettiğini gösteriyor.

 Powellın yapacağı yorumlara rağmen bu artış eğiliminin devam etmesi muhtemel görünüyor.Yılın ilk çeyreğinde Biden yönetimi doların parasal arzını genişleten ve ABD borcunu daha da artıran yeni bir teşvik paketi yayınlayabilir. Sonuç olarak daha yüksek enflasyon ve doların satın alma gücü kaybı olacaktır.

Ekoinometrics bankalarda enflasyon korkusu parasal değer kaybı ve negatif getiri yaratacak bir “borç parasallaştırma” sürecinin başlangıcını öngörüyor. 2020de benzer bir şey oldu ve yatırımcılar BTCye sığındı. Bunun 2021 boyunca kripto para birimi için oldukça olumlu etkileri olabilir. Rapor şu sonuca varıyor:

Şu anki ABD para politikası en çok Bitcoinin işine yarayacak

Bitcoin Satış Baskısı Artıyor

Yukarıda belirtildiği gibi Powell’ın yorumları yakın vadede yatırımcı güvenini kazanabilir. Bu nedenle kurumlar servetlerini korumak için Bitcoin altın ve diğer sabit varlıklara yatırım yapma konusunda baskı hissetmeyecektir. 

Ayrıca CryptoQuant platformundan gelen veriler kripto para biriminin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından bu yana Çindeki Bitcoin madencilerinin kar etmeye başladığını gösteriyor. CryptoQuant CEOsu Ki-Young Ju Bitcoin madenci pozisyon endeksinin aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi 8 yılın en yüksek seviyesinde olduğunu belirtti.

 Bu metrik Bitcoin madencileri tarafından satılan coin sayısını ölçer. Bunun artan satış baskısı nedeniyle Bitcoin için düşüş olasılığını güçlendirdiğini belirten Ki-Young Ju geçtiğimiz günlerde Coinbase borsasındaki primlerin 66 doların üzerine çıktığını iddia etti.

Önceki durumlarda Coinbasedeki primlerin 50 doların üzerine her çıktığında Bitcoin fiyatı yükseldi. Bu nedenle Ki-Young Ju metriğin kısa vadede piyasa eğiliminin önemli bir göstergesi haline geldiğini belirtiyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku