Kripto vurgunu yapan siber suç örgütü çökertildi

0 0

Letonya devlet polisi altın ve kripto para birimini de içeren büyük ölçekli bir kara para aklama suçundan üç kişiyi tutukladı.

Letonya Hükümeti tarafından verilen bilgiye göre kripto para birimlerinde 126.000 dolar ele geçirildi.

Ekonomik Suçlar Dairesi (ENAP) Şubat ayında “büyük ölçekli kara para aklama” ile ilgili siber suçlara karşı bir dava açtı. Siber suç çetesi yasadışı işlemleri yurtdışında yapmayı hedeflemiş olsa da eBay PayPal ve booking.com gibi platformlarda hileli faaliyetlerde bulunarak Letonyada eylemini gerçekleştirdi.

Siber suç örgütü mağdurların elektronik ödeme hesaplarına erişim sağlamak için karanlık ağlardan kişisel veri ve güvenilirliği olmayan e-posta şifreleri satın aldı.

Dolandırıcılar altın ve kripto para kullanarak Letonya dışına para aktarımı sağladı. Mağdurlar Letonya dışındaki kişileri kapsadığı gibi Batı Avrupa ve Kuzey Amerikada da binlerce kişinin dolandırıldığı tahmin ediliyor.

Letonya Ceza Kanunu gereğince kara para aklamadan suçlu bulunmaları durumunda sanıklar üç ile on iki yıl aralığında hüküm giyecek.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku