Kripto suçlarda kaybedilen tutar 4.5 milyar dolara yükseldi

0 1

CipherTrace: Kripto suçlarda kaybedilen tutar 2019da yüzde 160 artışla 4.5 milyar dolara yükseldi

CipherTrace raporuna göre kripto para ile ilgili bilgisayar saldırılarındaki toplam kayıp geçen yıl düşerken kripto para suçlarındaki toplam kayıp 2018de kaydedilen 1.74 milyar dolardan 4.52 milyar dolara yükseldi. Bu bulgular blockchain adli tıp firması tarafından yürütülen bir raporda paylaşıldı.

CIPHERTRACE: İÇERİDEN HIRSIZLIK BEŞ KAT ARTTI

CipherTrace raporuna göre kripto paralarla ilgili hırsızlık ve dolandırıcılıkların toplam miktarı olan 45 milyar dolar; 370.7 milyon dolarlık döviz hırsızlığı ve bilgisayar saldırılarında kaybedilenler ile sahtekarlık ve fonların kötüye kullanılmasından kaynaklanan 4.1 milyar dolarlık zararı içeriyor.

CipherTrace CEOsu Dave Jevans Reuterse verdiği mülakatta; “Şirket içinden dolandıranların sayısında önemli bir artış olduğunu fark ettik. Kurumların içinden gelen saldırılar kripto ekosistemi üzerinde büyük sonuçlarla önemli çıkışlara yol açar” ifadelerini kullandı.

CipherTrace diğer yandan kripto borsası hırsızlığı ve bilgisayar saldırılarından kaynaklanan kayıpların geçen yıl yüzde 66 azaldığını bildirdi. Raporda kripto suç kayıplarının en büyük kısmının beş kez artan güveni kötüye kullanma ve sahtekarlıktan kaynaklandığı vurgulandı.

PLUSTOKEN QUADRIGACX 

Rapor 2019un ilk çeyreğinde iki büyük kaybın toplam kayıplardaki artışın ana nedeni olduğunu ortaya koydu.

Asyadaki bireysel ve kurumsal kripto para yatırımcıları kripto para cüzdanı ve değişim hizmeti sunan saadet zinciri PlusTokenda yaklaşık 3 milyar dolar kaybetti.

Kanada merkezli kripto borsası QuadrigaCX müşterileri müşterinin crypt fonlarının özel anahtarlarını elinde tutan kurucu ortağın ansızın ölümüyle 135 milyon dolar kaybetti.

CipherTrace fidye yazılımlarının yüzde 97sinin hala en baskın dijital para birimi olan Bitcoin’i kullandığını bildirdi.

Rapora göre bazı kripto borsaları da dahil olmak üzere yasadışı kripto servis sağlayıcıları paralarını en büyük Amerikan tüketici bankaları üzerinden aktardı…

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku