Kripto paranın destekçileri…

0 0

Son günlerde kripto para dünyasını hareketlendiren 2 konu var.

Birincisi ABD ve Avrupa Merkez Bankası’nın tekrar gevşek para politikalarına geri dönmesi Japon Merkez Bankası’ndan daha gevşek politika beklentisi.

İkincisi kripto paralara Çin’den gelen talep.

Fed 2015 yılı sonunda faiz artırımına başladı 9 faiz artırımından ve 11 yıldan sonra tekrar faiz indirimine geri döndü. Bu hafta çarşamba günü bir faiz indirimi daha olur diyenler çoğunlukta. Aşağıdaki grafikte Fed faiz oranını görüyorsunuz. İki adet dikey gri bölge ABD ekonomisinin durgunluk dönemlerini gösteriyor. 

Avrupa Merkez Bankası geride bıraktığımız haftada 040 olan faizi 050’ye düşürdü ve aylık 20 milyar euro’luk varlık alımına başlayacağını duyurdu. Aşağıda ECB faiz oranı görülebilir.


 
Büyük merkez bankaları tekrar sahnede ve izlenen politikalar para birimlerinin değerini aşağı çekiyor. Herkes paramın değeri yüksek olmasın ihracatta dezavantajlı konuma düşmeyeyim derdinde bildiğiniz kur savaşları kaldığı yerden devam ediyor yani. 

Para birimlerinin değeri ( ya da değersizliği) endişe yaratıyor ve bu endişe yatırımcıları altına ve kripto paralara yöneltiyor. Stresin arttığı dönemlerde ekranlarında altın fiyatını izleyenler altın fiyatının yanına bitcoin fiyatını çoktan eklediler

Çin’de yaşananlar kripto para dünyasının dikkatle izlediği başlıklardan diğeri.

ABD ve Çin arasında bir ticaret savaşı var bu savaştan küresel büyüme olumsuz etkilenecek. Çin yavaş yavaş yüzde 6 büyümenin altına doğru giderken yuan’da son dönemde yaşanan değer kaybı başka bir stres unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Tabi stres ne kadar artarsa altın o kadar parlak bitcoin o kadar cazip görünüyor…

Aşağıda Dolar/Yuan grafiği

Bir de Dolar/Yuan ons altın bitcon hareketlerini tek grafikte haftalık periyotta görelim.

Çin otoritesi kripto paralardaki büyümeye karşı temkinli kaldı ve herhangi bir düzenlemeye tabi olmayan varlıkların finansal risk oluşturabileceği uyarısında bulunuyor. Ancak otoritenin tavrı Çinli yatırımcıyı bir adım bile geri attırmadı. Çinli yatırımcılar Hong Kong ve Singapurda kayıtlı denizaşırı fonları kullanarak kripto para ticareti yapmanın yollarını buldular. Diğer taraftan da Çin Merkez Bankası’nın kendi dijital para birimi çıkarma haberlerini okuduk.

Çinli yatırımcılar kripto parayı doğrudan portföye ekleme durumundalar mı yoksa aldıkları kripto paraları diğer varlık sınıflarına dönüştürmek mi istiyorlar net değil. Yani Çinliler için bitcoin araç mı araç mı onu bilmiyoruz ama doğudan gelen talep herşeyi değiştirme gücünde bu herhangi bir finansal varlık için de geçerli reel ekonominin herhangi bir alanı için de.

Zor zamanlarda paranın değerinin merkez bankaları eliyle düşürüldüğü geleceğe dair endişelerin arttığı dönemlerde insanların bir yere sığınma ihtiyacı yeni bir şey değil. Sadece biraz şekil değiştiriyor.

Erdoğan TURAN @erdogan_turann

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku