Kripto paralar için olumlu ortam var

0 1

Tekrar merhabalar… Hemen bir önceki analizimizi kısaca hatırlayalım: “BitcoinUSD’nin 6 Şubat tarihinde 3 bin 300 dolar seviyelerinden başlattığı bir yükseliş trendi var. Yaşanan sert düşüşe rağmen hala bu trendin üzerinde. Teknik analiz mantığı ile şöyle yorumlayabiliriz o zaman bunu: Bu trendin üzerinde kalındığı sürece orta ve uzun vade için hala yön yukarı. İşte yukarıda belirttiğimiz yatay destek noktalarından çok daha önemli olan bu trendin destek noktası. Şu anki fiyatlar itibariyle de bu trendin destek noktası 7 bin 200 dolar seviyelerinde bulunuyor. Bu nokta kesinlikle bir yere not edilmeli. Zira bu seviyenin aşağı yönlü kırılması BitcoinUSD için aşağı yönlü yeni bir senaryonun yazılması demek…”

İsterseniz analizimize geçmeden önce ufak bir detay üzerinde duralım. Kripto para piyasası finans dünyasına yaklaşık 11 sene önce girdi. Bilinen bir durum bu. Bilinen başka bir durum ise bu piyasanın gerçek anlamda belirsizlikler ticaret savaşları kaos ve huzursuzluk ortamında daha fazla uğrak bir yer olması. Aynı altın ve gümüş gibi… Zira son dönemde ‘altın’ın elinden ‘güvenli liman’ tabirini almak üzere kripto para piyasası. Hatta ‘aldı’ söylemini kullanan da var… Maalesef şu an tüm dünyanın konjonktür yapısı bu. Ve bu ortamda uğrak bir yer olması muhtemel kripto para piyasasının. 

Bu iki konuya dikkat

İki tehdit var şu an önünde bu piyasa için. Biri regülasyon yani her türlü kamusal politikaları ve yapılan uygulamalar. Diğeri ise yasaklamalar… Şu an için iki konu da bu piyasanın uzağında gibi duruyor. 

Aslında demek istediğim şu an teknik analiz dışında yorum yapacaksak kripto para piyasası için olumlu olarak lanse edebileceğimiz bir ortam var. Bu iki paragraf önümüzdeki dönemde mutlaka aklımızda olsun…

Gelelim teknik analize

Bu arada teknik analiz yorumlarımızı video formatında da sunuyoruz artık size. 10 Ekim tarihli teknik analiz videosunu izlemek için TIKLAYIN

Şimdi grafiğe odaklanalım ve ilk dikkat çeken noktayı hemen belirtelim. Şubat ayının başında başlayan ana yükseliş trendi yine yakın tarihlerde başlayan trend direnci ve 26 Haziran tarihinde başlayan düşüş trendi birleştirildiğinde ortaya teknik analizde dönem dönem karşımıza çıkan simetri üçgen formasyonu çıkıyor. Simetri üçgen formasyonu der ki; alıcılar ve satıcılar dengededir. Fiyatlar ise zamanla daha dar bir aralıkta sıkışık bir seyir izler. Sıkışıklık ne yöne kırılırsa hareket sert bir şekilde o yöne doğru ivmelenir. 

Sonuç olarak; BitcoinUSD şu an için bir simetri üçgen formasyonu içerisinde. Bu sebeple fiyatların grafikte kırmızı üçgen ile gösterdiğimiz alanda oluşması beklenebilir. Şu an için dikkat edilmesi gereken bu formasyonun direnç ve destek noktaları. Her gün bu noktalar değişmekle birlikte şu anki fiyatlar itibariyle 7 bin 500 dolar destek 10 bin 200 dolar seviyeleri de direnç noktası konumunda. Tekrar edelim bu iki nokta aşağı ya da yukarı kırılmadıkça yeni bir trendden bahsetmek zor. Bu sebeple özellikle yukarı hareketlerde trend direnci kuvvetli kırılmadıkça son günlerde yaşanan yükselişler gibi hareketlerin tepki alımı niteliğinden öteye gitmeyeceği ve kar satışlarının gelebileceği unutulmamalı. Direncin kırılması durumunda ise 13 – 14 bin dolar seviyeleri hedeflenebilir. Olası aşağı hareketlerde ise 6 bin 100 dolar seviyesi stoploss olarak kullanılmalı. Çünkü bu noktanın altında 3 bin 300 dolarlı seviyelere kadar bir boşluk var. 

Beklenti; önümüzdeki dönemde fiyatların grafikteki alanda oluşması muhtemel. Yazımızın girişinde bahsettiğimiz konulardan dolayı ise kırılmanın sıkışmanın ardından yukarı yönlü olması olasılığı biraz daha yüksek gibi.

Bol kazançlar

Soru ve görüşleriniz için: @MCobanAnaliz

Mehmet ÇOBAN / KriptoArena.com Genel Müdürü 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku