Kripto Parada Milyarlık Vurgun! İşte Detaylar

246

Türkiye’de Thodex, Vebitcoin, Sistemcoin ve Hecoin’den sonra kripto para vurgunlarına bir yenisi daha eklendi. Kayseri merkezli ‘Bitrota’ adlı borsa üzerinden 30 bine yakın kişiden 1 milyar liraya yakın para toplandı. İşte haberin detayları…

Kripto para borsasının kurucuları ortadan kayboldu

2018 yılında Kayseri’de Bitrota adındaki Türk kripto para borsası Kenan Altun ve Hasan Özkan isimli kişiler tarafından kuruldu. Endless Yazılım Teknoloji AŞ adı altında kurulan borsanın, geçtiğimiz nisan ayına kadar ödemelerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdiği, ancak yakın zamanda kullanıcıların sisteme giriş yapamadıklarını belirtmeleri üzerine içinin boşaltıldığı öğrenildi. Dolandırılmaları üzerine şikayette bulunan kullanıcılar arasında ünlü futbolcu Gökhan Zan’ın kardeşinin yanı sıra bir de savcının bulunduğu belirtiliyor.

Bitrota adlı borsanın kurucuları Talent adını verdikleri altcoin projesine yatırım yapılması için hummalı bir çalışma içine girdiler. Bu sebeple ülkenin birçok ilinde tanıtım toplantıları düzenleyerek üyelerini topladılar. Kayseri’den sonra en çok Hatay iline ağırlık verdikleri ortaya çıktı. Kripto para borsasının kullanıcılarını yüzde 30’a yakın kazanç elde etme vaadiyle kandırdığı ifade edildi. Borsanın, yaklaşık 30 bin kişiden 1 milyar Türk lirasına yakın para topladığı ortaya çıktı. Kurucular Kenan Altun ve Avusturalya vatandaşlığı bulunan Hasan Özkan’ın ise vurgunun ardından kayıplara karıştığı öğrenildi.

Bitrota adlı borsa kullanıcılarına yüzde 30’a yakın kazanç vadetmiş

Kripto para borsası olarak kurulmasına karşın Bitrota bir tür saadet zinciri işleyişi ile faaliyetlerini yürütüyordu. Başlangıçta yatırım yapan kişilere, aylık yüzde 30 kazanç vaat edilirken geçtiğimiz nisan ayında düzenlenen ve binlerce kişinin yeniden yatırım yapmasını sağlayan kampanya döneminde ise yüzde 45 kazanç vaat edildi. Sisteme yeni yatırımcı kazandıran yatırımcılara ise yüzde 25 gelir garantisi verildi. Sisteme yeni katılan kişilerin, ilk katılanların parasını ödemesine dayalı olan bu saadet zinciri ise kısa sürede çöktü.

Kriptoarena.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Türkiye’de Thodex, Vebitcoin, Sistemcoin ve Hecoin gibi pek çok kripto para borsası benzer vurgunlar yapmıştı. Öte yandan kripto borsası Bitrota’nın kendi altcoin projesi olan Talent’ın ise değeri büyük bir düşüşe geçti. Bu sisteme oldukça yüklü yatırımlar yapan birçok kişi ise mağduriyetlerini dile getiriyor. Bunlardan biri olan Gökhan Zan’ın kardeşi ise konuya ilişkin olarak şu açıklamaları yapıyor:

Arkadaşlarımın tavsiyesi ile buraya para yatırdım. Bugünlerde Hatay’da kiminle konuşsan, konu bir şekilde buraya geliyor. En büyük sorun ise toplanan paranın büyük bir bölümünün elden alınması. Örneğin 250 bin lira yatıran kişiden, 200 bini elden 50 bini banka üzerinden alındı. Şirketin Kayseri’deki merkezine gidenler oldu. Ancak ofis kapalı. Kenan Altun’a ise ulaşılamıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku