Kripto para yasağı Rusya da ciddileşiyor

0 0

Rusyada bir süre serbest bırakılması beklenen dijital varlıklar yasasında kripto para alım ve satımının yasak olduğu belirtiliyor.

Bank of Russia (BoR) dijital finansal varlıklarda sıcak görünüyor ve hatta geçen aralık ayında sanal bir tokenizasyon projesini test etti. Tüm bunlara rağmen bankanın hukuk departmanı başkanı Alexey Guznov Rusya Haber Ajansı Interfax ile yaptığı röportajda kripto para alım ve satımının yasadışı olduğuna inandıklarını söylerek “Finansal istikrar kara para aklamanın önlenmesi ve kripto para birimleri ile işlemlerin tüketici iyiliği için yasallaştırılması riskleri olduğuna inanıyoruz” dedi.

Banka geçtiğimiz bahardan bu yana Rusya parlamentosunda tartışılmayı bekleyen dijital varlık hukuku konusunda aktif bir politika izledi. Şimdiye kadar menkul kıymet belirteçleriyle ilgili kurallar bile kripto paraların adından bile bahsetmeden tanımlandı.

Guznov merkez bankasının 2019 kışında tasarının ikinci taslağına katkıda bulunduğunu ve bu tokenlerin yaratıcıları için gerekli koşulları açıkladığını belirtti. Özellikle token yaratıcısı 660 bin dolar (5 milyon Rus ruble) den az olmayan bir sermayeye sahip bir proje sunmalı ve gerekirse kendi cüzdanını ve not defterini kolluk kuvvetlerine açmalı.

Ancak BoR Bitcoin (BTC) veya Ether (ETH) gibi menkul kıymetsiz coinlerin Rusyada yasal bir temel kazanmasına izin vermek konusunda isteksiz.

“Şimdi tartışmaya katılan diğer hükümet organları ve piyasa oyuncuları ile uzlaşmaya yaklaşıyoruz. Fikir birliği sonucunda kripto paraya sahip olmak yasaklanmayabilir. Sonuçta bu paralar uyuşturucu ya da silah değil.”

Guznova göre; bu coinlerin yasallaştırılması ve dolaşımı aslında haksız bir risk oluşturuyor. Bu nedenle gelecekte çıkması beklenen bu yasa bir pazar oluşturmayı veya para kazanmayı ve uymayanları cezalandırmayı yasaklamaktadır.

Rusya her zaman kripto paralar konusunda şüpheci oldu. Ekim 2017de düzenleme başkanı Elvira Nabiullina kripto para birimlerinin yasal olmaması gerektiğini belirtti. Geçen yıl Rusyanın kendi kripto parasına sahip olması gerekmediğini söyledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku