Kripto para şirketlerine açılan davalar

0 0

ABD’li hukuk bürosu Roche Cyrulnik Freedman içlerinde BitMEX Binance Block.one‘ın da bulunduğu 7 önde gelen kripto para şirketine karşı 11 dava açtı. 3 Nisan’da New York Federal Mahkemesi’nde açılan davalarda sözkonusu şirketlerin yatırımcılara yasadışı dijital tokenler satarak bu kişileri kandırdığı ve piyasa manipülasyonu yaptığı iddia edildi.

Hukuk bürosu anlaşılan kripto para sektörünün hukuk sistemi ile tam oturmayan ilişkilerindeki açıklardan para kazanmayı amaçlıyor. Şahsen bu tarz davaları destekliyorum. Hiç kimse hukukun üstünde değil. 

Bitmex klasik finansal sistemin türev yüksek kaldıraçlı işlemler vb hastalıklarını kriptoparalara taşıyan şirketlerin öncüsü. Ama tabi bunlar klasik sistemde suç olmadığı gibi kriptoparalarda da suç değil. Ama iddia edildiği gibi bir de manipülasyon yapılıyorsa o zaman cezalarını çeksinler. 

Justin Tron da davalık. Kriptoparaların WeWork’ü ve Adam Neuman’ı diyebileceğimiz bu isim de iyice araştırılsın. Havadan yarattığı işlevsiz para/kredi ile binbir türlü pazarlama numarası kullanarak yapmadığı iş yok. Aslında piyasaların hukuktan önce bu tipleri çoktan ayıklaması gerekir ama klasik iktisadın ‘akılcı insan’ varsayımı hiçbir zaman gerçek hayatta var olmadı.

Geri kalan iddiaların çoğu satılan token’ların aslında menkul kıymet olduğu yönünde. Tabi şu anda bu tokenları satanların menkul kıymet satma yetkileri yok.

Bu tip davalar çürük elmaları ayıklayabilirse sektör için zararlı değil aksine yararlı bile olur. 

Ancak bu hukuk bürosuna ve diğerlerine tavsiyem klasik sistemde de bir sürü davalık güzel konu var; bu konulara da eğilsinler. Mesela: 

1 Türev işlemlerle fiilen ellerinde gerçek altın gümüş olmadan açığa altın gümüş satan büyük yatırım bankalarına da bir baksınlar. Üstelik son dönemde örneğin JP Morgan kıymetli metaller masasının doğrudan bu piyasalarda manipülasyon yaptığı iddiaları da ortaya döküldü. ABD Adalet Bakanlığı Eylül 2019’da JPMorgan‘ın değerli metaller masasının halen görevde bulunan iki ve bir de eski yöneticisini altın platin paladyum ve gümüş fiyatlarını 2008 2016 yılları arasında manipüle etmekle suçladı. Savcı Yardımcısı Brian Benckowski JP Morganın kıymetli metaller masasını yaklaşık 10 yıldır devam eden bir suç örgütü olarak tanımladı!

2ABD Şirketleri 2008 sonrası borsada kendi hisselerini geri satın almak için 45 trilyon $ harcadı! Böylece ABD Borsasında tarihin en büyük balonunu şişirdiler. Şimdi borsa düştü yatırımcılar zararda. Üstelik bu şirketler utanmadan hükümetten kendilerini kurtarmasını istiyor! Bu paraları kendi hisselerini satın alıp şirket yöneticilerine milyon dolarlık bonuslar yazdırmak için kullanmasalar şimdi vergi verenler tarafından kurtarılmaya da ihtiyaçları olmayacaktı. Harika bir dava konusu.

3Aynı hukuk bürosu Bitfinex davasını da açmıştı. Yanılmıyorsam karşılıksız Tether (USDT) basıp Bitcoin’i şişirmekle suçluyorlardı Bitfinex’i. Normalde her basılan Tether’in karşılığında bankada aynı miktar gerçek dolar olması lazım. Tether yöneticileri bile bu oranın %100 değil %70 olduğunu kabul etti. Varsa suçları çeksinler cezalarını. 

Peki 1913’e kadar %100 altın karşılığı basılan Amerikan dolarının zaman içinde bu karşılığının yavaş yavaş düşürülmesini; 1944’te pratik olarak %0’a indirilmesini ve 1971’de tamamen ortadan kaldırılmasını ne yapacağız? Tüm finansal piyasalarda özellikle son 40 yıldır korkunç balonlar bu sayede şişirildi. Yatırımcıların bu nedenle uğradığı trilyonlarca dolar zararı kim ödeyecek?

Kimse kusura bakmasın ama hiç desteklememe rağmen Tether bile %70 karşılığı ile %0 karşılığı olan dolardan daha sağlam bir para. 

Şimdi ABD Dolarına bu davayı açacak babayiğit hukuk bürosunu bekliyoruz. Belki de bu dava açıldı bile. Müştekiler Altın ve Gümüş. Davacı Satoshi Nakamoto ve kendisinin icadı bir bilgisayar programı: Bitcoin…

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku