Büyük Patronlar Toplanıyor: Kripto Para Sektöründe Gözler 19 Temmuz’da!

41

Kripto para piyasasındaki regülasyon konusu hala çözülememişken, ABD şimdi de bir başka konu üzerine gitmeye başladı.  Hükümet yetkilileri stablecoin’ler hakkında alarm vermeye devam ederken, Hazine Bakanı Janet Yellen, Washington’da giderek “kurumlar arası çalışmayı tartışmak” için önümüzdeki hafta düzenleyicilerle bir araya gelecek. Stablecoin konusu son dönemde Powell tarafından da dile getirildi.

Tether gerçeği yansıtmayan ifadeler ortaya koymuştu

Yellen ve Finansal Piyasalar Çalışma Grubu 19 Temmuz Pazartesi günü toplanacak. Bu önemli komite, Yellen, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu Başkan Vekili Rostin Behnam’dan oluşuyor. Stablecoin, genellikle dolar gibi fiziksel bir para birimi olan başka bir para birimine “sabitlenen” bir tür kripto para birimidir. Buradaki fikir, daha geniş kripto para piyasasının öngörülemeyen koşulları sayesinde, uygulamada her zaman doğru olmasa da, coin’in değerinin sabitlenmiş para biriminin tam fiyatında “sabit” kalması. Yine de, özellikle kötü bir günde değerinin yüzde 20’sini kaybedebilecek Bitcoin‘den farklı olarak, stablecoin’ler tipik olarak yalnızca yüzdelik kesirlerde dalgalanır.


ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin olan Tether (USDT), şu anda piyasa değerine göre üçüncü en büyük kripto para birimi. Birçok kripto para borsası, itibari parayla işlem yapmaktan kaçınmanın bir yolu olarak, dolar yerine Tether’e karşı alım satım teklif ediyor. Ancak USDT’nin arkasındaki şirket, ticari uygulamaları ve sabitleyicinin gerçekten ABD doları tarafından desteklenip desteklenmediği hakkında sorularla karşı karşıya kaldı. Şirketin ilk iddiası, yayınlanan her Tether’in “geleneksel para birimi” ile 1:1 oranında desteklendiği fikrirnin  yanlış olduğu ortaya çıktı. Bunun yerine, Tether çoğunlukla ticari kağıtlarla veya bilinmeyen taraflara kısa vadeli borçlarla desteklenir.

Powell’dan çarpıcı kripto para ve stablecoin değerlendirmesi!

Hiçbir zaman tam bir denetime tabi tutulmamış olan Tether, bu kaçamak gibi görünen durumu nedeniyle yasal işlemle karşı karşıya kaldı. Aleyhine açılan bir dava ve ardından New York Başsavcılığı’ndan gelen soruşturmanın ardından şirket, “pervasızca ve yasa dışı bir şekilde örtbas etme” ve büyük mali kayıplar  nedeniyle 18,5 milyon dolar para cezasına çarptırıldı” Yakın tarihli bir kongre oturumunda Jerome Powell, stablecoin’lerin neden daha fazla gözetime tabi olması gerektiğine dair bir örnek olarak Tether’i kullandı ve şunları söyledi:

Kripto varlıklarının olacağını düşünmediğimiz ödemeler evreninin önemli bir parçası olacaklarsa, ancak stabilcoinler olabilir, o zaman açıkçası stablecoin’ler için uygun bir düzenleyici çerçeveye ihtiyacımız var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Decrypt.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku