Kripto para piyasasında sürpriz ülke…

0 6

Kuruluşundan bu yana Bitcoin dark network pazarlarında faaliyet gösteren suçlular arasında en popüler ödeme aracı oldu. Bugün bile küresel düzenlemeyle ve günlük işlem hacmi milyarlar olan merkezi olmayan sansüre dayanıklı evrensel kripto para biriminin kullanımı azalmadı. Ancak kaynağı değişti bu da ileride daha büyük sorunlara açacağa benziyor.

Blockchain analiz şirketi CipherTracein baş finansal analisti John Jefferies AMBCryptoya ülkeler açısından suç kaynaklarından gelen en büyük fon alıcılarının Finlandiya olduğunu söyledi. Evet saunaları gölleri ve Makkara ile tanınan Avrupanın başındaki İskandinav ülkesi… Madencilerin en yoğun olduğu Çin değil orijinal İpek Yolunun evi olan ABD veya dünyanın en büyük karanlık pazarlarının merkezlendiği Rusya değil… Finlandiya.

Suç kaynaklarından Bitcoinin Finlandiya topraklarında ortaya çıkmasının ana nedeni bir borsadan kaynaklanıyor – LocalBitcoins. Jefferies genellikle menşe ülkeden ve daha özel olarak P2P borsasından söz ederek LocalBitcoinsin “suç kaynaklarından gelen fonların  yüzdesine katkıda bulunduğunu” belirtti.

Finlandiya borsaları yüzde 121 ve ardından yüzde 521 ile Rus borsaları katkıda bulundu. İngiltere ve Çin borsası ilk 4ü sırasıyla yüzde 069 ve yüzde 031 ile tamamladı.

CipherTracee göre küresel ortalama yüzde 017 ise ortalama olarak kripto para birimi borsaları olan ülkeler için doğrudan suç kaynaklarından yüzde 017 fon aldıkları anlamına geliyor. Çin ve İngiliz tahminleri dünya ortalamasının 1.82 ve 4.05 katı iken Finlandiya ortalamanın 71.17 katı idi ve P2P borsalarının suç faaliyeti için ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

Bu verilerle ilgili olarak akla iki soru geliyor

Neden P2P borsasının kullanımı? Ve suç fonların alıcısı kendi kullanımları mıdır?

İlk soruya cevap olarak P2P borsası’nda nispeten düzenleme gevşektir ve basitçe işlemlerde aracı görevi görür. Bu bu tür borsaların katılımcı ülkelerin bankalarını ve yönetim organlarını içeren finansal işlemlere girmesini önler.

İkincisi P2P borsaları şimdi birçoğu sadece suç faaliyetlerinden kaynaklanmayan birçok ülkede artan faaliyet görüyor. Örneğin P2P borsaları aracılığıyla yerel fiat para birimi için Bitcoin hacmi Arjantin Şili Kenya Nijerya ve Lübnan gibi ülkelerde yeni zirvelere yükseldi.

Diğer ülkelerde yerel fiat için Bitcoinde yüksek bir prim var. Bunun en önemli nedeni ekonomik durumun yavaşlaması bazı ülkelerin diğerlerinden daha kötü durumda olması nedeniyle vatandaşlar sermaye uçuşu için Bitcoine yöneliyorlar ve yurtiçi veya uluslararası spot değişimi olmadan P2P borsalarına güveniyorlar.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku