Kripto Para Piyasası Kan Ağlıyor! İşte Sert Düşüşün Arkasındaki Sebep!

0 371

Kripto para piyasası, ABD’li yetkililerin kara para aklama nedeniyle bazı finans kuruluşlarını cezalandırma ve birkaç ülkedeki krpto paralara dair yasak haberlerinin büyük gazete ve televizyon kanallarında manşetlere çıkmasıyla birlikte  bir düzeltme geçiriyor. Bu, kripto yatırımcıları için yeni bir şey olmasa da kısa vadede kapsamlı Bitcoin (BTC) likidasyonlarına yol açtı.

FXHedge isimli Twitter hesabı, ABD’li yetkililerin kripto para sektöründeki birkaç kuruluşa yapacağı operasyona dair tweet attı. Tweet, sosyal medyada trend olduktan sonra 54 dakika içinde kripto para piyasasından 288 milyar doları silmeyi başardı.

Türkiye’nin kripto para ödemelerini yasaklayan haberlerin yarattığı FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) yeterli değilmiş gibi, bugün sabah CNBC Hindistan’da da “olası” bir kripto yasağı haberi yayınladı. Bu teyit edilmemiş bir haber ve bir ay önce Reuters tarafından zaten yayınlanmıştı. Aslında akıllarda CNBC’nin neden şu anda bir aylık bir haberi tekrar gündeme getirdiği sorusu kalıyor? CNBC bir hafta önce paylaştığı bir haberi bugün yine yayınladı.

Hindistandaki kripto para yasağı, önerilen bir yasa tasarısıdır, şu an için ne bir yasa ne de onaylanmış bir kanun var ortada. Bunun resmileşmesi için Hindistan Parlamentosunda geçmesi gerekiyor.

 Kısa vadede bu söylentiler ve korku ortamı panik satışına yol açtı ve 10 milyar dolar’ın üzerinde Bitcoin pozisyonu, bu kadar kısa sürede şimdiye kadarki en kötü ”Bitcoin Dip’i” gibi görünen bir durumda tasfiye edildi. Bitcoin fiyatı, önceki destek seviyelerinin altına indi ve 50 bin dolar seviyelerine düştü. Başlıca altcoinler Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash de bir darbe aldı ve kritik destek seviyelerinde işlem görüyor.

Bitcoin Boğa Koşusu Bitti mi?

Birçok yatırımcı panik halindeyken Bitcoin boğa koşusu sona ermiş değil ve mevcut fiyat düşüşü büyük ölçüde söylentilerin ve FUD’nin bir sonucudur. Birçok analist, yatırımcılara yüksek kaldıraçlı ticaretten kaçınmalarını ve dipten satın almaya odaklanmalarını tavsiye ediyor. Tasfiye miktarı, işlemlerin yüksek oranda kaldıraçlı olduğunun bir göstergesidir. Analist Larry Cermak şunları söyledi:

”CEX tasfiyelerinde neredeyse 10 milyar doları gördüğümüz bu gibi olaylar, bu DeFi protokolleri için gerçekten bir stres testidir.”

Bu arada, kripto piyasası an itibariyle, BTC fiyatının tekrar 55 bin dolar seviyelerini geri kazanması ve diğer altcoinlerin de önemli ölçüde toparlanmasıyla iyileşme işareti gösteriyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku