Kripto Para Piyasaları İçin Yeni Tehdit: Çin-Tayvan

65

Rusya-Ukrayna çatışması tırmanırken ve kripto para piyasalarında sert düşüşler olurken, yatırımcılar olası yeni bir savaş tehdidiyle karşı karşıya. Artan Çin – Tayvan gerginliği piyasaları nasıl etkiler?

Kripto para piyasası jeopolitik gerilimlere karşı savunmasız mı?

Kripto para piyasasını olumsuz yönde etkileyen Rusya – Ukrayna krizinin ardından, savaş çanları bu sefer Çin ve Tayvan için çalıyor. Çin uçaklarının Tayvan hava sahasına girdiğine dair haberler, ülkenin “bir sonraki Ukrayna” olup olmayacağı yönündeki spekülasyonları körükledi. Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen da Ukrayna krizi ışığında adanın güvenliği artırması çağrısında bulunmuştu.

Kripto, çoğu finansal piyasa gibi, Ukrayna krizine verdiği tepkiden de anlaşılabileceği üzere, jeopolitik gerilimlere karşı savunmasızdır. Savaş kaynaklı volatilite bu ay piyasadan 400 milyar dolar kadar silinmişti. Tayvan aynı zamanda küresel yarı iletken pazarının en büyük oyuncusudur. Ülkeden tedarike yönelik herhangi bir aksaklık, kripto madencilik sektörü için geniş kapsamlı sonuçlar doğuracaktır. Örneğin, 2020’de başlayan bir çip sıkıntısı, kripto madenciliğinde önemli bir bileşen olan grafik kartlarının fiyatlarını büyük ölçüde yukarı itmişti.

Ukrayna tehlikeli bir emsal teşkil edebilir

Yaşanan kaso ortamında, Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para piyasası savaş durumuna olumsuz tepki veriyor. Bunun yanında, birçok Twitter kullanıcısı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı Batı’dan gelen ılımlı bir tepkinin Çin’i Tayvan’a karşı benzer bir hamle gerçekleştirmeye cesaretlendirebileceğini söyledi. Nitekim Batı, Rusya’ya karşı yaptırımlar uygularken, ülkeyi küresel finans sisteminden engellemekten kaçındılar. Rusya’nın Avrupa’ya yaptığı büyük petrol ihracatına da dokunulmadı. Geçen hafta İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Batı’nın Ukrayna’ya verdiği desteğin olmamasının tehlikeli bir emsal oluşturabileceği ve Tayvan için potansiyel bir tehdit oluşturabileceği konusunda uyarmıştı.

Tayvan’ı kendi toprağı olarak iddia eden Çin, geçtiğimiz günlerde ülkenin “Ukrayna olmadığını” ve her zaman Çin’in devredilemez bir parçası olduğunu söyledi. Tayvan ise bu iddiaya şiddetle karşı çıktı. Çin ile Tayvan arasında yaşanan gerilimin giderek artması beklenirken, kripto para piyasasının Rusya – Ukrayna savaşının ardından bu gerilime nasıl tepki vereceği yatırımcılar tarafından merakla takip edilen bir konu. Bu nedenle, piyasadaki aşırı korku durumu devam edebilir. Daha fazla kripto para haberi için, KriptoArena.com web adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku