Kripto Para Madencilik Sektörü İçin Yeşil Bitcoin Ne Anlama Geliyor?

0 26

Londra merkezli kripto para şirketi Argo Blockchain, geçtiğimiz günlerde dünyanın ilk temiz enerjili Bitcoin (BTC) madencilik havuzunu yaratma planlarını duyurdu. Firma, temiz enerji ile çalışan dünyanın ilk Bitcoin madencilik havuzunu başlatmak için DMG Blockchain Solutions ile ortaklığını açıkladı.

Bitcoin’in Enerji Tüketimi Yeni Zirveler Belirlemeye Devam Ediyor

Bitcoin’in çevresel endişeleri yeni bir şey değil ve sıklıkla Bitcoin eleştirmenleri tarafından da gündem haline getiriliyor. Kripto para eleştirmenleri her zaman madencilerin ağır elektrik tüketimini eleştirdiler, ancak Bitcoin’in yeni zirveler belirlemesi ile birlikte elektrik tüketim seviyeleri de astronomik seviyelere ulaştı. Kısaca, yükselen Bitcoin fiyatları madenciliği daha karlı hale getiriyor bu yüzden madencilik havuzları da operasyonlarını genişletiyor.

Cambridge Üniversitesi’nin Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre, dünyanın dört bir yanındaki Bitcoin madencileri şu anda elektrik tüketiminde 138,7 terawatt güç kullanıyor bu da küresel kullanımın yaklaşık yüzde 0,5’ini oluşturuyor. Bitcoin fiyatları geçen yılın Mart ayından bu yana yaklaşık yüzde 900 artış gösterirken, madencilerin tahmini yıllık tüketimi de yüzde 200 arttı. Son zamanlarda 61.500 dolara yükselen fiyatlar ile Bitcoin’in yıllık elektrik tüketimi, İsveç, İsviçre ve Finlandiya da dahil olmak üzere birçok gelişmiş ülkenin elektrik harcamasını geçti.

Bitcoin’in enerji israfına ilişkin artan endişelerin ortasında, hükümetler ve Bill Gates gibi teknoloji figürleri, dünya her zamankinden daha dijital olmaya devam ederken bile kripto para birimlerinin faydasını ve gerekliliğini sorguladılar. Hükümetler, kripto para birimi endüstrisi etrafındaki düzenlemeleri sıkılaştırmak isterken, Bitcoin’in çevresel etkisinin üstesinden ise şimdilik gelemiyorlar.

Argo Blockchain ve DMG, madencilik faaliyetlerini alternatif, yenilenebilir bir güç kaynağı olan hidroelektrik enerjiye geçirecek. Argo Blockchain CEO’su yaptığı açıklamada, madencilik endüstrisinin birlikte sürdürülebilir bir çözüm bulma ihtiyacını vurguladı.

“Bitcoin madencilik endüstrisindeki diğer şirketlerin daha geniş iklim bilinci göstermek için ayak izlerimizi takip etmesini umuyoruz” dedi.

“İklim değişikliği konusunu Argo için bir önceliktir ve ilk yeşil Bitcoin madenciliği havuzunu oluşturmak için DMG ile ortaklık kurduk. Yaptığımız bu ortaklık, gelecek nesiller için gezegenimizi korumaya yönelik önemli bir adımdır”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku