Kripto para madenciliğine tam 714 milyon dolar yatırım

0 0

Kazakistan Dijital Kalkınma Bakanı Bağdat Mussine göre ülke kripto para madenciliği sektörüne 300 milyar teng (714 milyon dolar) tutarında yatırım için görüşmelerde bulunuyor.

Haziran ayının başlarında bir başka Kazak bakan bir parlamento oturumu sırasında kripto para birimlerinin yasaklanmasına karşı çıkarken ülkenin önümüzdeki üç yıl içinde kripto para madencilik çiftlikleri için 700 milyon dolardan fazla yatırım alabileceğini iddia etmişti.

Reutersın 2 Eylül tarihli haberine göre bir hükümet toplantısında konuşan Mussin ülkenin on üç kripto para madencilik çiftliği kurduğunu ve daha fazla yatırım çekmek için dört tane daha üzerinde çalıştığını söyledi.

İlerlemelerini doğrulayan Mussin halihazırda kurulmuş olan madencilik merkezlerinin toplam 80 milyar teng (190 milyon dolar) yatırım çektiğini söyledi. Ayrıca ülkedeki kripto para birimi madenciliğini desteklemek için 714 milyon dolar daha alma konusunda ön anlaşmaları tamamladıklarını vurguladı.

Kazakistan kripto para birimiyle ilgili faaliyetleri desteklemek amacıyla 2019da kripto para birimi vergi düzenlemeleri oluşturmuştu. Vergi düzenlemesi madeni paralar fiat paraya dönüştürülmediği sürece kripto madenciliği yoluyla kazançları vergisiz hale getirdi.

Yasa ayrıca Kazak kripto para birimi madenciliği firmalarının donanımlarını başkalarına kripto para birimi madenciliği hizmetleri sunmak için kullandıklarında veri merkezlerine benzer vergilerden sorumlu olduklarını da belirtti.

Bununla birlikte yerel yasalar Bitcoin (BTC) gibi teminatsız kriptoları yasaklarken yalnızca varlık destekli kripto para birimlerinin madenciliğine izin veriyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku