Kripto Para Hırsızlığını Önlemenin Yolu Bu Olabilir Mi?

Abone Ol
Kripto Para Hırsızlığını Önlemenin Yolu Bu Olabilir Mi?
Emre Boran
 • 16 Aralık 2020
 • Yazar:

  Kripto para birimleri, küresel ekonomiyi genişletmek için bir dizi olasılığın kapısını açtı. Bir dizi sektörde benimsenmeleri, sınır ötesi ticareti bugün olduğundan daha verimli hale getirebilir. Bununla birlikte, yükselen kripto hırsızlığı ve kusursuz bir koruma planı bulamayan kripto para birimleri ile güvenlik, topluluk için birincil endişe olmaya devam ediyor.

  Güncel güvenlik çözümleri

  Dünya çapında kripto borsalarının toplam aylık işlem hacmi trilyonlarca ABD dolarını aşıyor. Bu işlemler basitçe göz ardı edilemez. Bu nedenle siber suçlular düzenli olarak kripto borsalarını hedef alır ve saldırılarının çoğu başarılı olur.

  2018'in ilk yarısında, en az dört saldırı 750 milyon ABD dolarının üzerinde zarara neden oldu ve tüm yıl boyunca toplamda 1,7 milyar ABD dolarının üzerinde çalındı. Benzer şekilde, 2019'da 4,5 milyar ABD dolarının üzerinde dijital varlık alındı ​. Bu rakam 2020'nin sadece ilk beş ayında 1,4 milyar ABD dolarının üzerinde gerçekleşti.

  Kripto para birimlerini korumak için tasarlanmış çeşitli güvenlik çözümleri vardır, örneğin kripto cüzdanlarındaki kriptografik anahtarlar. Ancak, bu özellikler ne kadar güvenli olursa olsun, bazen bilgisayar korsanları bunları geride bırakmanın bir yolunu bulduğundan, para kaybını her zaman önleyemezler. Ve çoğunlukla hırsızlıktan kurtulurlar çünkü blok zincirindeki işlemler geri alınamaz.

  2019'da piyasaya sürülen bir kripto para birimi olan Bitcoin Vault, hırsızlığa karşı korumalı bir güvenlik çözümü bulduğunu iddia ediyor. Yapımcılarına göre, Bitcoin Vault, kripto meraklıları, hodlers ve traderlar için nihai para olarak geliştirildi.

  Bitcoin Vault Neden farklı?

  Merkezi olmayan blok zincirleri değişmez olduğundan, iptal işlemleri mümkün değil. Bu nedenle, birisi parayı transfer ederken bir hata yaparsa veya yetkisiz bir işlem varsa, parayı cüzdana geri döndürmenin bir yolu yoktur. Ancak Bitcoin Vault burada devreye giriyor.

  Öncelikle, Bitcoin Vault'un Bitcoin'in bir ‘fork’u olmadığını anlamak önemli. Yeni coinleri çıkarmak için gereken aynı hash algoritmasını (SHA-256) kullanan Bitcoin kodunu temel alan yeni bir blok zinciri. BTCV geliştiricileri, geliştirilmesinden bu yana, diğer kripto para birimlerinin çözemediği güvenlik boşluğunu doldurmak için madalyonun güvenlik özelliklerini geliştirmenin yolları üzerinde çalıştılar.

  Ve bir yıllık araştırma ve geliştirmeden sonra 3 Anahtarlı Güvenlik Çözümünü başlatabildiler.

  3 Anahtarlı Güvenlik Çözümü nasıl çalışıyor?

  Piyasadaki diğer çözümlerin aksine 3 Anahtarlı Güvenlik Çözümü, normal işlemin blok zincirinde onaylanmasını yaklaşık 24 saat süren 144 blokla geciktiriyor. Ayrıca, cüzdan sahibine bu süre içinde herhangi bir yetkisiz işlemi iptal etme aracı ve yetkisi sağlıyor.

  Bitcoin Vault aşağıdaki özelliklere sahipt:

  Standart İşlem Anahtarı

  Standart İşlem anahtarı her cüzdanla birlikte oluşturulur. Tüm işlemlerin sorunsuz çalışmasını sağlamak için esas olarak arka planda çalışır. Görünmez bir ekstra güvenlik katmanı gibi işlev görmesinin yanı sıra, bir güvenlik ihlali veya teknik sorun durumunda cüzdanı kurtarmak için de kullanılabilir.

  İşlem Anahtarını İptal Et

  Adından da anlaşılacağı gibi, bu anahtar kullanıcıların işlemleri iptal etmesine izin verir. Bu, blok zincirindeki işlemi onaylamak için gereken blok sayısını 144 olarak düzenleyerek mümkün hale geldi. Cüzdan sahiplerinin, normal bir BTCV transferinden yaklaşık 24 saat içinde bir işlemi geri almasına izin veriyor.

  Hızlı İşlem Anahtarı

  Bu anahtar, Hızlı işlemleri gerçekleştirmek için gereklidir. Bir blok oluşturulduktan sonra yaklaşık 10 dakika içinde bir transfer gerçekleştirmek için kullanılabilir ve BTCV kullanıcılarının güvenilir taraflarla hızlı işlem yapmasına olanak tanır.

  Bu hırsızlık önleme özelliği, BTCV kullanıcılarının blok zincirinin doğasını değiştirmeden işlemleri iptal etmesini ve tersine çevirmesini mümkün kılmıştır. 3 Anahtarlı Güvenlik Çözümü, kripto dünyasındaki güvenlik sorunlarınızın cevabıdır!

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Bitcoin vault ile ilgili her şey

  Kripto Para Hırsızlığını Önlemenin Yolu Bu Olabilir Mi?

  Kripto Para Hırsızlığını Önlemenin Yolu Bu Olabilir Mi?

  Kripto para birimleri, küresel ekonomiyi genişletmek için bir dizi olasılığın kapısını açtı. Bir dizi sektörde benimsenmeleri, sınır ötesi ticareti bugün olduğundan daha verimli hale...

  • 16 Aralık 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.