Ünlü Kripto Para Şirketine de Dava Açıldı!
Ünlü Kripto Para Şirketine de Dava Açıldı!

Bu Kripto Para Firmaları Toplu Davalarla Bir Kez Daha Sarsılıyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Terraform Labs ve kripto para ödünç verme firması Celsius’un neden olduğu çöküşlerin ardından yatırımcılar şikayetçi. İlgili kuruluşlarla sorun yaşayan yatırımcıların, ABD hukuk firması tarafından açılan bir toplu davaya da dahil olmak üzere her alanda yer aldıkları belirtiliyor.

Kripto para firmaları davalarla karşı karşıya

Ulusal olarak tanınan hisse sahibi hakları savunucusu olan hukuk firması Braga Eagel & Squire, P.C., 24 Temmuz’da gerçekleştirdiği basın açıklamasında Terraform Labs, CEO Do Kwon, kripto hedge fonu Three Arrows Capital ve diğer ilgili kişi ve firmalara karşı toplu dava açtığı duyurusunda bulundu. Davanın, ABD Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesinde olacağı aktarılıyor. Davada yer alan firma ve projeler ise şu şekilde:

UST, LUNA, KRT, ANC, WHALE, ASTRO, APPOLO, XDEFI, MINE, aUST, vUST, MIR, Mirrored Assets ve 20 Mayıs 2021 ile 25 Mayıs 2022 arasında Likidite Havuzu token’ları ve/veya Tahvilli Varlıklar.

Şikayette özellikle, perakende yatırımcıları yapay olarak şişirilmiş fiyatlarla kripto para satın alımları yaparak, yanıltıcı beyanların onaylamasını içeren içerikler yer aldığı belirtiliyor. Bununla birlikte, doğru olmayan beyanlarda bulunmaları ve maddi gerçekleri dışarıda tutarak insanları kandırmak adına bir plan uygulama sonucunda Borsa Yasasını ihlal ettikleri iddiası yer alıyor.

Kripto borsalarına baskın

Terra davasının sanıkları, menkul kıymet dışı iddiaları doğrultusunda Racketeer Etkilenen ve Yolsuzluk Örgütleri (RICO) Yasası ile California Commons Yasasını ve Menkul Kıymetler Yasasını ihlal etmekle suçluyor. Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Terra’nın yerel altcoini LUNA fiyatının şişirilmiş olduğu iddiaları bulunuyor.

Güney Koreli yetkililer, Terra kurucusu Do Kwon’un kara para akladığı gerekçesiyle, şüpheli dolandırıcılık soruşturmasının bir parçası olarak birkaç yerel kripto para borsasına baskın düzenledi. Hukuk firması tarafından gerçekleştirilen 24 Temmuz’da ki basın açıklamasında, Celsius Network, CEO’su Alexander Mashinsky, diğer iki ilgili firma ve ABD New Jersey Bölge Mahkemesi’nde bulunan üç kişi aleyhine toplu dava açtıldığı belirtildi.

Açıklamada yer alan bilgilere göre, “9 Şubat 2018 ile 13 Temmuz 2022 tarihleri ​​arasında Celsius menkul kıymetlerini satın alan veya başka yollarla edinen tüm şahıs ve kurumlar için açıldı. Terra davasına benzerlik gösteren Celsius davasında da, yatırımcıları aldatarak, kasıtlı olarak yanlış ve yanıltıcı iddialarda bulunarak, maddi gerçekleri dışarıda bırakarak ve kayıt dışı menkul kıymetler ve finansal ürünlerin satışlarını yaparak Borsa Yasası’nın ihlal edildiği iddiaları yer alıyor. Celsius’un daha önce, eski yatırım yöneticisinin, müşterilerin mevduatlarını korumak adına temel önlemleri gerçekleştirmeden kripto para piyasası manipülasyonuna karışmasından dolayı dava edilmiş olduğu belirtiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Kripto Para Firmaları Toplu Davalarla Bir Kez Daha Sarsılıyor!