Kripto para dünyasının sorunu

0 0

Evet ilgi büyük geleneksel medyada çok daha sık kripto parablockchain dünyası haberleri duyuyoruz sosyal medya çok daha hareketli kripto para konusu kendi fenomenlerini çoktan yarattı yeni dönemin mesihleri gibi iki dudakları arasından çıkacaklar merakla bekleniyor.

Bir ihtiyaç/talep olmalı ki arz olsun temel kanun. Her arz kendi talebini yaratır bu bir sonraki faz ama başarılı olunacağının garantisi yok hatta kripto para dünyası bu alanda hayal kırıklıkları ile dolu.

İşlevi doldurduğu boşluk üretimi/tüketimi çevirdiği yönden bakılınca kripto para/blockchain dünyası ilgiyi hakkediyor elbette. Ama bu sahanın dikensiz olduğunu söylemek mümkün değil kendi içinde sorunları var. Fırsatları konuşurken riskleri konuşmazsak eksik kalır. Peki sorun nerede?

En öncelikli sorun kripto paralarda yasal güvencenin olmaması. Avustralya Kanada gibi ülkelerde yaşamıyorsanız yasal boşluk can sıkıcı olabiliyor. Düzenleyici otorite devreye girmedikçe o güvenin tam anlamıyla tesis edilmesi zor gibi. Araya düzenleme/denetleme gelirse kripto paranın ruhu zedelenir mi o da başka bir konu.

Pazar çok kolay manipüle edilebiliyor piyasa likiditesi artıyor olabilir ama “derin” demek için çok erken. İşlem yapma kolaylığı kendi içinde manipülasyona açık olma suistimale açık olma riski barındırıyor. Bir de herkes Bitcoin’e göre konum alıyorsa…

Diğer bir sorun kişisel verilerin korunamama riski. Bu alanda kim hızlı ilerlerse Pazar payı da o oranda artacak.

İşlem yaparken yaşanan teknik sorunlar güvenlik zaafiyeti şeffaflık piyasa aktörlerinin yaşadığı başka bir risk.

Ve yatırımcı tarafındaki problem.  Her şeye “fiyat” olarak bakılırsa yaşanan sert yükselişler/düşüşler korkutucu olabiliyor. Ama “değer” olarak bakılırsa bugün çıkmış yarın düşmüş sizi o kadar ilgilendirmeyebilir. Spekülasyon amaçlı gelinen yerde dalgalanmalara baştan razı olmak gerek.

Tabii ki doğmuş adım atmaya başlamış piyasadan büyük büyük abileri gibi sorunsuz çalışma güvenlik şeffaflık gibi beklentilerin karşılanması gibi başlıklarda ilerlemek için zamana ihtiyaç var. Sorunlar tespit edilecek açıklar kapatılacak ve ilerlenmesi beklenen işaretleri görülmüş yolda yürümeye devam edecek.
 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku