Kripto Para Dolandırıcılığı Bu Şehirde Tavan Yaptı!

0 69

Vancouver Polis Departmanı (VPD), yalnızca geçen hafta yapılan kripto para dolandırıcılıklarının şehrin sakinlere 2 milyon dolara mal olduğunu açıkladı.

Kurum ayrıca, kripto para birimi dolandırıcılıklarının sayısının geçen yıla göre üç katına çıktığını ve dolandırıcıların, sosyal medyada “hızlıca zengin olma” vaatleri yoluyla insanları kandırdığı ortaya çıktı.

Vancouver polisi, dijital varlıkların organize suçlar tarafından para aklamak için giderek daha fazla kullanıldığı konusunda federal kurumları uyardı. Daha spesifik olarak, polisler, Bitcoin ATM’lerini dijital para birimleriyle ilgili anonimlikten yararlanan “ideal bir kara para aklama aracı” olarak adlandırdılar.

Vencavour Polis Deparmanı medya sözcüsü Tania Visintin, müfettişlerin kripto dolanrıcılığı suçlarını daha az bildirildiğini düşündüklerini, çünkü kurbanların genellikle hataları yüzünden utanç  duyduklarını söyledi. Visintin şunları ekledi:

“Dolandırıcılar, genellikle iki güçlü insan duygusunu sömürürler:açgözlülük ve sevgi. Mağdurlar genellikle para kazanma fırsatları veya romantik bir ilişki sonucunda kandırılıyorlar”

Yetkili Kurumlar Uyarıyor

Kripto para birimleri, geçtiğimiz yıl yüzde 1000’den fazla muazzam bir artış göstererek, hem kamu hem de kurumsal yatırımcıların dikkatini çekti. Bu çılgınlık, Kanada da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki finansal düzenleyicilerin dikkatlerini çekti.

Son zamanlarda, Kuzey Amerika Menkul Kıymetler Yöneticileri Birliği (NASAA), kripto para çılgınlığı fenomenini yatırım dolandırıcılığı listesinin en üstüne koydu.

ABD Eyaletleri ve Kanada eyalet düzenleyicileri grubu, kripto para birimlerinin ve ilgili finansal ürünlerin saadet zinciri ve dolandırıcılıktan başka bir şey olmayabileceğinin altını çizdi. Bu nedenle, yatırımcılara risklerini ve maliyetlerini net bir şekilde açıklamayan kripto promosyonlarından kendilerini korumalarını tavsiye etti.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku