Korku ve Aç Gözlülük Endeksi Alarm Veriyor: Kara Perşembe mi Geliyor?

0 165

Bitcoin (BTC) için Korku ve Açgözlülük Endeksi bir yıldan uzun süredir en düşük değeri göstererek dün 26’lık korku seviyesine işaret etti. Böylesine karamsar bir duygu, en son 2020 Mart ve Nisan aylarında, COVID-19 salgınının ilk dalgasının neden olduğu piyasa çöküşü sırasında kaydedildi. ”Kara Perşembe” olarak bilinen bu vaka Bitcoin tarihinde bir kaos olarak yerini aldı.

Düşüş hissinin aksine, kripto para birimi analisti PlanB dün Stok Akış modelinin güncellenmiş bir grafiğini yayınladı. Analist’e göre, boğa piyasası işleyişinin yarısına ulaştı ve bir konsolidasyon döneminden sonra 5 kat daha bir yukarı hareketle artış devam edecek.

Korku ve Açgözlülük Endeksi son bir yılın en düşük seviyesinde

Dün, popüler Bitcoin duyarlılık göstergesi olan Korku ve Açgözlülük Endeksi bir yıldan fazla bir süredir en düşük verilerine ulaştı. Göstergenin değeri 26’ya ulaştı ve bu da piyasada güçlü bir korku göstergesi olarak yorumlandı.

Endeks en son COVID-19 salgınının başlangıcında Mart-Nisan 2020 döneminde (turuncu dikdörtgen) bu kadar düşük değerler kaydetti. Bunun doğrudan sonucu, kripto para sektörü de dahil olmak üzere çoğu finansal piyasadaki krizdi. Bitcoin daha sonra 3.782 dolar’a çakıldı. Korku ve Açgözlülük Endeksi’nde 26 değeri en son 29 Nisan’da kaydedildi ve Bitcoin daha sonra 7.600 dolardan işlem görüyordu. Bugün Bitcoin’in fiyatı 50 bin dolar civarında ama metrşiğe göre duyarlılık aynı.

Bir yandan, bu, kripto para piyasası katılımcılarının duyarlılığında köklü bir değişiklik olarak yorumlanabilir ve bu da büyük bir piyasa eğiliminin tersine döndüğünü işaret edebilir.  Aynı zamanda, göstergenin düşük bir değeri, yaklaşan bir satın alma fırsatının bir işareti olabilir.

Analist Plan B: fiyat 5 kat daha artacak

Yükselen düşüş hissine en ilginç yaklaşım, tanınmış Bitcoin analistlerinden biri olan PlanB’den geldi. Analist, twitter’da yapısı 2013 döngüsüne 2017 döngüsünden daha çok benzeyen güncellenmiş bir S2FX çizelgesi yayınladı.

PlanB’ye göre, Bitcoin’in dört yıllık halving döngüleri tarafından üretilen ivme ve güç, fiyatın son altı ayda 5 kat artmasını sağladı. Analist,  FUD’a (Korku, Belirsizlik ve Şüphe) rağmen bunun gerçekleştiğini vurguluyor:

Dahası, analist hem stok akış modelinin hem de zincir üstü verilerinin mevcut döngünün ortasında bir yerde olduğumuzu gösterdiğinin altını çiziyor. Son olarak, analist önümüzdeki 6 ayın 5 kat daha fazla kazanç getirme ihtimalinin yüksek olduğunu özetliyor.

Pi Döngüsü: Bitcoin zirveye ulaştı

Bitcoin’in fiyat hareketi ve bazı teknik göstergeler hala devam eden bir düzeltmeye işaret ediyor. Hatta bazıları, yakın zamanda açıklanan ”Pi Döngüsü” gibi, mevcut döngünün zirvesine zaten ulaşıldığını belirtti. Bununla birlikte, Bitcoin döngülerinin geçmişine, zincir içi analizlere ve halving dinamiklerine dayanan stoktan akış modeline bakıldığında, boğa koşusunun devam edeceğine dair güçlü argümanlar var.

Kaynak Beincrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku