featured

Kaptan Dalgalı Denizde Belli Olur

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasalarda şokların hakim olduğu dönemler olur. Hiç beklenmedik bir haber. Aşırı pozitif yükseliş ya da aşırı negatif kayıplar gerçekleşebilir.

Portföyümüzü bir gemi olarak düşünürsek, piyasalar okyanus siz de kaptansınız. Sürekli başka kaptanlar ne yapıyor diye bakmayın. Baktığınız o kaptanlar ne kadar iyi olursa olsun sonunda gemiyi karaya oturtursunuz.

Öncelikle önünüze bakın. Başkaları ne yapmış ne yapıyor diye elbette incelenir. Ancak hiçbir kaptan mükemmel değil. Ve kendi geminizin sorumluluğu sadece size ait. Öncelikle kendi portföyünüze ve rotanıza yani varmak istediğiniz hedefe odaklanacaksınız.

Hedeflerinizi gerçekçi seçeceksiniz. İçine girdiğiniz suları iyi tanıyacaksınız. Sonra portföyümüzü oluştururken gemiye tek bir finansal araç almayacaksınız. Hedefe giderken gemiyi batırmayacak şekilde portföyünüzü dengeli tutacak şekilde finansal araçları seçip geminin her yanına dağıtacaksınız.

Finansal araçları bir kez yerleştirdikten sonra hedefe gelmeden sürekli gemi içinde bunların yerlerini değiştirmezseniz iyi olur. Sonuçta geminin dengesini bozar portföyü batırırsınız.

Hızlı gitsin diye gemiye 100x gücünde çok ucuz görünen kaldıraç marjin vs motorlar takayım derseniz portföy ters takla bile atabilir. O tip motorları kullanacaksınız o motorların uzmanı olacaksınız. Ve geminize aşırı gelecek güçte ekstra motorları tercih etmeyeceksiniz.

Diyelim ki tam hedefe yaklaştığınızda çok aşağı giden veya çok yukarı çıkan dalgalarla karşılaştınız. Artık o anda gözünüz hedefte olmayacak. Gemide olacak. Dalga ne taraftan vuracak ben portföymde hangi aracı kullanarak karşı denge oluşturabilirim ona bakacaksınız. Dalga çok yükselmiş veya çok düşmüş o anda ben bu dalganın gücünden nasıl faydalanırım kendimi hedefe nasıl attırırım derseniz sonuç yine büyük ihtimal hüsran olur. Dev dalga geminizi büyük ihtimal hedefe değil kayalıklara atar. Karaya oturursunuz. Sakin olacaksınız. Panikle dümeni bir oyana bir buyana sallamayacaksınız.

Elbette herkes hafif ‘Güven’ rüzgarlarının estiği dalgasız denizleri tercih eder. Ancak her an her yerde fırtınalar kopabilir. Her zaman dikkatli olmakta fayda var.

Kaptan Dalgalı Denizde Belli Olur