Jim Cramer, altının tehlikeli olduğunu düşünüyor

0 0

CNBCdeki Mad Money sunucusu Jim Cramer net değerinin % 1ini Bitcoine yatırım yapabileceğini söyledi. Ünlü yatırımcı BTC ile altın arasında karşılaştırmalar yaparak enflasyona karşı riskten korunmanın önemini vurguladı.

Bitcoinin 2017 yükselişinden bu yana CNBC Bloomberg ve kurumsal analistler dijital varlıklara çekimser yaklaştı. Birçok analist kripto para birimlerinin ponzi şemaları dolandırıcılar gibi nedenlerle sürdürülemez olduğunu belirtti. Ancak bu kanı 4.000 Doların altındaki BTCnin 2019 yılında yükselişe geçmesiyle değişti.

Yatırımcıların çoğu altın gibi güvenli liman varlıklarını enflasyona karşı bir hedge olarak görüyor ancak bu varlıklardan büyük bir getiri beklemedikleri için yatırımda bulunmuyor.

Cramer dışında Paul Tudor Jones gibi milyarder yatırımcılar da Bitcoine yatırım yapmayı düşünüyor. Milyarlarca dolarlık halka açık şirketler dahi Bitcoine yatırım yapmaya başlıyor.

MicroStrategy CEOsu Michael Saylor firmanın şu anda 38.250 BTCye sahip olduğunu söyledi. Bitcoinin mevcut fiyatı olan 10.800 Dolara dayanarak hissenin 413.1 milyon Dolar olduğunu bildirdi.

Saylor “MicroStrategy 16.796 ek bitcoin satın alımını 175 milyon Dolarlık bir toplam satın alma fiyatıyla gerçekleştirdi. Bugüne kadar ücretler ve masraflar da dahil olmak üzere toplam 425 milyon Dolarlık toplam satın alma fiyatından 38.250 BTC satın aldık” dedi.

Büyük firmalar ve yüksek profilli yatırımcılar enflasyondan korunma görevi gördüğü ve aynı zamanda taşınabilirliğe sahip olduğu için Bitcoine giderek daha fazla yatırım yapıyor. Dijital varlık Bitcoini çevreleyen altyapı ve ekosistemdeki üstel iyileşmeyle desteklenen zaman içinde büyük getiri gördü.

Bitcoin / USD 1 aylık grafik.  Kaynak: TradingView.com
                                                      BTC / USD 1 aylık grafik

Bazı yatırımcılar taşınabilir ve sabit bir arzı olarak Bitcoinin altın ile benzer özelliklere sahip olduğu görüşünü savunuyor. Gemini Borsasının kurucu ortağı olan milyarder yatırımcı Tyler Winklevoss BTCnin altından daha iyi bir performans sergilediğini düşünüyor.

Winklevoss “Bitcoin altın olmakta altından daha iyi. Sadece kademeli olarak değil aynı zamanda büyüklük sıralamasına göre 10 kat daha iyi” yorumunda bulundu.

Cramer altın depolama konusundaki endişelerini dile getirdi. Altının tehlikeli olması BTCyi cazip kılıyor.

“Onlar [çocuklarım] asla altından anlamayacak. Çünkü altının tehlikeli olduğunu düşünüyorlar. Çalınabilir olması nerede olduğu unutabilir olması bankadan çıkarmak istememeleri gibi sebeplerle tehlikelidir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku