Japonya dan kritik kripto para açıklaması

0 0

Japonya Finansal Hizmetler Ajansının yeni başkanı Ryozo Himino Japon finansal otoritesinin özel kripto para birimlerinin serbestleştirilmesine karşı dikkatli olduğunu söyledi. Himino; “Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kuralsızlaştırılması teknik yeniliği teşvik etmeyebilir” diyor.

COVID-19 pandemisinin nakitsiz bir topluma geçişi hızlandırabileceğini kaydeden Himono nakit ödemeden dijital ödemeye geçişte merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) öncü rol oynayabileceğini savundu.

Bitcoinlerin ve diğer kripto para birimlerinin serbestleştirilmesinin (deregülasyon) spekülatif ticareti artırması halinde teknik yeniliği desteklemeyebileceğini belirtti.  Kripto para birimlerine yaklaşımı nedeniyle Japon finansal otoritesinin başkanlığına ataması kripto sektöründe memnuniyetle karşılanan Himino “Kripto para birimlerini teşvik etmek için özel adımlar atmayı düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

Japonya Merkez Bankasının (BOJ) CBDC araştırmasını hızlandırması hakkında olumlu mesajlar veren Himino diğer yandan CBDC ihracıyla ilgili endişe etkileri çeşitli zorlukların çözümü için bir plan oluşturmaya çalışıldığını belirtti.

FSA Başkanı Japonya’nın CBDC ihraç edip etmeyeceğini avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurarak çok iyi düşünmesi gerektiğini söyledi.

Himino geçen sonbaharda Facebookun Libra projesinin herkes için bir uyarı zili olduğunu belirterek yeniliklerin soruna yol açmasını önlemek için ekonomik sistemdeki dönüşüm hareketleri üzerinde daha fazla denetleme gerektiğini savunmuştu.

Yılbaşında Japonya İngiltere İsveç İsviçre ve Avrupa merkez bankaları CBDC çalışmaları

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku