Japon iktidar partisi milletvekilleri ‘kripto Yen’ çıkarılmasını istiyor

0 2

Japon politikacılar Çin ile rekabet edebilmek için Japonya’nın merkez bankası dijital para birimi gelişimini hızlandırması gerektiğini düşünüyor.

2020DE KRİPTO YEN GELEBİLİR Mİ?

Reutersın haberine göre Japon iktidar partisi milletvekillerinden bir grup hükümeti ülkenin kendi kripto para birimini çıkarmaya çağırdı. Teklifi sunan milletvekillerine eski ekonomi bakanı Akira Amari liderlik ediyor.

Japonyanın iktidardaki Liberal Demokrat Partisinden 70 politikacının bugün yayımlanan teklif üzerinde çalıştığı bildirildi.

Milletvekillerinin teklifi Japonya’nın en büyük sosyal ağı LINEın kendi kripto para birimi ‘Link’i başlattığını duyurmasından bir hafta sonra geldi.

İktidar partisinden üst düzey bir milletvekili Çin’in planlanan kripto Yuan’ının potansiyel etkisini azaltmak için Japonya’nın ABD ile daha yakın işbirliğine ihtiyacı olduğunu belirtti.

ÇİN’E KARŞI KRİPTO PARA BİRLİĞİ?

Bloomberg’ün bildirdiğine göre Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı ABD Merkez Bankası Fed’in  Japonya Merkez Bankası BOJ dahil olmak üzere altı merkez bankasıyla kripto para birimleri araştırmalarında işbirliği yapmasını umduğunu söyledi.

Kripto Yen teklifini hazırlayan Norihiro Nakayama yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Dijital Yuanın mevcut küresel rezerv para birimi sistemi ve para hegemonyası için bir meydan okuma olduğunu düşünüyoruz. ABD olmadan Çin’in mevcut rezerv para birimine ve uluslararası ödemeler sistemine meydan okuma çabalarına karşı koyamayız. ”

Nakayama Çin’in merkez bankası dijital para biriminin ülkenin dijital ekonomi girişimleri göz önün alındığında standart bir para olma şansının yüksek olduğunu da vurguladı.

Fed politika yapıcıları kripto para birimlerine oldukça temkinli yaklaşsa da geçtiğimiz günlerde FED Üyesi Lael Brainard Fedin kendi dijital parasını tedavüle çıkarmak için politika tasarım ve hukuki durumu da dahil olmak üzere dijital ödemeler ve para birimleri konularını incelediği söyledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku