İsviçre, bin doların üzerinde kripto para işlemleri için kimlik isteyecek 

0 0

İsviçre Finansal Piyasalar Denetim Otoritesi (FINMA) 7 Şubatta kara para aklama ile mücadele tedbirlerini yayımladı. Ek risk nedeniyle tanımlanamayan kripto para alışverişi için tavan 5 bin CHFden (İsviçre Frangı) bin CHFye düşürüldü.

Söz konusu tedbirin 1 Ocakta yürürlüğe giren yeni Finansal Hizmetler Kanunu ve Finansal Kurumlar Kanunu kapsamında alındığı bildirildi. FINMA bu kanunlara göre tüzüğünü revize etti.

İsviçre finansal otoritesinin yaptığı en temel değişiklik ulusal düzenlemeleri Finansal Eylem Görev Gücü FATFnin Haziran 2019 tarihli direktifleriyle uyumlu hale getirmek oldu. Uluslararası kuruluş tanımlanamayan kripto para birimi takas işlemleri için bin dolar işlem limiti kabul etmişti.

TRUMP-2020 GELİYOR… TIKLAYIN…

Buna göre kripto para birimlerine dahil olan tüm finansal sağlayıcılar bin dolardan fazla işlem başlatan herkes hakkında veri toplamak ve bilgilerin düzenli olarak gözden geçirilmesi için yetkililere sunmak zorunda.

Son zamanlarda dünya genelinde para aklama ile daha mücadeleye yönelik daha katı düzenlemeler yapılıyor. Basın açıklamasına göre FINMA direktifi kripto para birimi işlemlerinde “artan kara para aklama risklerini kabul ediyor”. Avrupa Birliği’nde bu yıl başında yürürlüğe giren son kara para aklama ile mücadele direktifi de (5AMLD) işlem yapanların bilgilerinin raporlanmasına ağırlık veriyor…

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku