İsveç merkez bankası sonunda DLT yi kullanacak

0 0

İsveç merkez bankası sonunda DLTyi kullanacak ancak şimdilik simülasyon modunda…

Dünyanın en eski merkez bankası olan İsveç Merkez Bankası Riksbank yakında en iyi ihtimalle hala ilk aşamalarında olan blok zincir tabanlı bir dijital para biriminin denemelerini yapacak.  

Riksbankın pilot e-krona uygulaması  en son duyurulan merkez bankası dijital para birimi (CBDC) girişimi olarak karşımıza çıkıyor. 

Merkez bankalarının yıllardır dağıtık kayıt teknolojisine (DLT) dayalı projelerden kaçındıklarını anımsatalım. 

Pilot e-krona şimdilik sınırlı bir temelde ilerlemeye hazırlanıyor. Accenture tarafından inşa edilen ve R3 Cordaya dayanan Riksbankın dijital para birimi denemeleri Şubat 2021e kadar bir simülasyon olarak yürütülecek. Riksbankın projeyi altı yıl daha uzatabileceği belirtiliyor.

Pilot uygulamada herhangi bir banka veya son kullanıcı bulunmayaca. Her şey merkez bankasının kapalı ağında simüle edilecek. Riksbankın kurumsal iletişim ofisinin verdiği bilgiye göre Accenture hala test için son sistemi hazırlıyor.

Diğer yandan Riksbank bir kripto paradan çok İsveç için bir perakende ödeme çözümü geliştirmekle daha çok ilgileniyor. Bankacıların değil tüketicilerin hareket halindeyken kullanabileceği bir dijital krona istiyor. Riksbankın raporlarında bırakılan açık kapı kullanmasa da yıllarca DLTyi birçok çözümden biri olarak düşündüğünü gösteriyor. Bankanın 2018 raporunda teknolojik gelişmenin hızla devam ettiği bu nedenle projenin uzun vadede bir DLT çözümünü görmezden gelemeyebileceği ifade edilmişti.
 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku