İşte Kurumsal Yatırımcıların Sattığı ve Aldığı Altcoinler!
İşte Kurumsal Yatırımcıların Sattığı ve Aldığı Altcoinler!

İşte Kurumsal Yatırımcıların Sattığı ve Aldığı Altcoinler!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para birimleri hala ayı piyasasının etkisinde bulunurken CoinShares tarafından paylaşılan en son haftalık kripto para fon akışı raporu, Geçtiğimiz yılın sadece 433 milyon dolarlık girişle 2018 yılından bu yana en zayıf yıl olduğuna işaret ediyor. Kurumsal para popüler altcoinler Ripple (XRP) ve Polygon (MATIC)’dan satın alım yaparken, ETH gibi dev altcoin projelerinden uzaklaşıyor. İşte detaylar…

Altcoinler, 2018 yılından bu yana en düşük fon akışıyla karşı karşıya kaldı!

Lider kripto para birimi Bitcoin ve altcoinler ayı piyasasının etkisinde yatay hareketlere devam ederken, Coinshares’in raporları yatırımcıların dikkatini çekti. Rapora göre kripto para piyasası, 2022’nin tamamı için toplam 433 milyon dolarlık bir girişle karşı karşıya kaldı. Bu fon girişi, yalnızca 233 milyon dolar girişin olduğu 2018 yılından bu yana en düşük seviye olarak karşımıza çıkıyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in yüzde 65 oranlarında değer kaybettiği 2022 yılında yaşanan bu düşüşler birçok yatırımcı için endişe verici oldu. Fakat öte yandan irrasyonel taşkınlığın tetiklediği net bir ayı piyasası ve aşırı şahin FED’in hakim olduğu bir ortamda, genel olarak yatırımcıların hala yatırım yapmayı seçtiğini görmek olumlu haberdi.

Toplamda 2022 yılı, 108 milyon dolar giriş gören kısa vadeli yatırım ürünlerinin ortaya çıkışını gördü, bunlar toplam Bitcoin AuM’nin yalnızca yüzde 1,1’ini temsil eden niş bir varlık olmaya devam ediyor.

2018 ve 2022’nin giriş çıkışlarına baktığımız zaman, 2018 yılında daha agresif çıkışların olduğunu görebiliyoruz. Bu dönemde haftalık toplam çıkışlar bir noktada yönetilen toplam varlıkların yüzde 1,8’ine ulaştı. Bununla beraber 2022 yılnıdaki çıkışlara bakıldığında ise AuM’nin yalnızca yüzde 0,7’sini temsil eden haftalık bir zirveye ulaştı. Öte yandan girişler, sırasıyla 9,1 milyar ve 6,6 dolar girişin olduğu 2021 ve 2020 yıllarından büyük bir derecede aşağı seviyelerde bulunuyor.

Lider altcoin projesi büyük çıkışlar gördü!

Geçtiğimiz yıla geniş bir açıdan bakıldığında lider altcoin projesi Ethereum, diğer altcoinler BNB Coin ve Tron, fon çıkışı yaşayan altcoin projeleri olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan Litecoin, XRP, Solana ve Polygon, geçtiğimiz yıllara göre düşüşte olsa da yılı pozitif bir fon akışıyla bitiriyor. Yıldan yıla fon akışları kar/zarar oranları ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Daha önce kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz üzere geçtiğimiz yıl Bitcoin ve çok varlıklı yatırım ürünleri en çok fon toplayan ürünlerdi. CoinShares’in paylaştığı tabloya bakıldığında ise Bitcoin ve çok varlıklı yatırım ürünleri , sırasıyla 287 milyon dolar ve 209 milyon dolar tutarında fon girişi aldılar. Lider altcoin Ethereum, yatırımcıların PoS’a başarılı bir geçiş konusundaki endişelerinden ve 2023’ün 2. çeyreğinde gerçekleşmesi beklenen staking kilitlerinin açılması ile ilgili devam eden problemlerle karşı karşıya kalması yüzünden çalkantılı bir yılla karşı karşıya kaldı.

Geçtiğimiz yıl, 108 milyon dolar giriş gören kısa vadeli yatırım ürünlerinin ortaya çıkışını gördü. Bunlar toplam Bitcoin AuM’nin yalnızca yüzde 1.1’lik bir kısmını temsil ediyor. Bir diğer yandan geçtiğimiz yıl en büyük kayıplardan biriyle karşı karşıya kalan Solana, geçtiğimiz hafta fon akışlarıyla karşı karşıya kaldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

İşte Kurumsal Yatırımcıların Sattığı ve Aldığı Altcoinler!