İşte Bitcoin in dünya para birimi sıralamasındaki yeri

0 0

Mevcut piyasa değerinde Bitcoinin 170 farklı para biriminden daha fazla değerinde bir para kaynağı var.

On yıldan fazla bir büyümenin ardından Bitcoin şu anda dünyanın en büyük on para birimi arasında yer alıyor.

USD EUR CNY JPY ve INR Bitcoinden daha büyük para arzına sahip tek dünya para birimleri.

Bitcoin şu anda dünyanın en büyük altıncı para birimi konumunda ancak 2017de beşinci sıraya kadar yükseldi.

Bitcoinin piyasa değeri 200 milyar doların üzerine çıktı ve bu da Bitcoini sadece şimdiye kadarki en büyük kripto para değil aynı zamanda birçok fiat para biriminden daha büyük hale getirdi.

Bitcoin ve fiat para birimleri dolaşımdaki değerin nasıl hesaplandığı açısından tam olarak eşdeğer olmasa da Bitcoinin dünya para birimi sıralamasında nerede durduğunu piyasa kapitalizasyonunu fiat para birimlerinin M0 para arzıyla karşılaştırarak kabaca tahmin edebiliriz.

M0 rakamı tüm banknotların madeni paraların ve kolayca nakite dönüştürülebilen diğer para ikamelerinin toplam değerini temsil ediyor. M0 değeri aynı zamanda “dar para” olarak da bilinir.

Bitcoin şu anda dünyanın en büyük 6. para birimi

ABD doları (USD) şu anda dolaşımdaki arz açısından en büyük itibari para birimidir. ABD Merkez Bankasına göre tedavülde 195 trilyon dolar değerinde Federal Rezerv banknotu ve madeni para var ve bunların dörtte üçünden fazlası 100 ve 20 dolarlık banknotlardan oluşuyor.

İkinci sırada Euro (EUR) var. ilk olarak 2002de piyasaya sürülen ve şu anda Avrupanın büyük bölümünde ve çoğu AB üye devleti tarafından kullanılan nispeten yeni bir para birimi.

ABD Merkez Bankası gibi Avrupa Merkez Bankası da tedavüle girdiği Euro banknot ve madeni paraların miktarı için güncel bir referans tutmaktadır. Resmi istatistiklere göre en son güncelleme (Temmuz 2020) itibariyle dolaşımda sadece 138 trilyon euro mevcuttu. Euronun ilk lansmanından bu yana bu üç kattan fazla arttı ve toplam değer çoğunlukla 20 € ve 50 € banknotlardan oluşuyor.

Çin Yuanı (CNY) dünyanın üçüncü en değerli para birimidir. TradingEconomicsten alınan verilere göre dolaşımda yaklaşık 8 trilyon CNY var ve buna eşdeğer değer 115 trilyon dolar. Japon yeni (JPY) Temmuz 2020 itibariyle 106 trilyon JPY banknot ve madeni parayla dördüncü sırada yer alıyor.

ABD doları euro Çin yuanı ve Japon yeni 1 trilyon doların üzerinde toplam M0 kapitalizasyonuna sahip tek fiat para birimleridir. Dolaşımdaki arz açısından en büyük beşinci para birimi şu anda dolaşımda olan 31 trilyon INRden fazla banknotu bulunan ve şu anda 425 milyar doların hemen kuzeyinde olan Hindistan rupisidir (INR).

Son olarak ancak en önemlisi Bitcoin (BTC) şu anda arzını dolaştırarak altıncı en büyük para birimi konumunda bulunuyor ve konumunu güvence altına almak için Rus rublesini (RUB) geride bırakıyor.

Mevcut piyasa değerinde Bitcoinin 170 farklı itibari para biriminden fazla değerinde bir para kaynağı var.

Mutlak zirvede Bitcoin 330 milyar dolara yakın bir piyasa değerine ulaştı. O zamanlar bu Bitcoini dünyanın en büyük beşinci para birimiydi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku