Rapor: Bitcoin (BTC)’deki Durgunluk ABD’deki Teşvik Paketleri İle Bağlantılı!

24

Covid-19 salgını boyunca, insanlar seyahat, sosyal aktivite ve eğlence gibi sektörlerde para harcamadıkları için birikim yapma şansı buldular. Özellikle, Biden yönetimi cömert davranarak, dudak uçurtan miktarda teşvik paketi yardımı yaptı. Yeni veriler, COVID-19 salgını sırasında insanların yaptıkları birikimlerin tamamının, yakın zamanda neredeyse harcandığını gösteriyor. Bitcoin ralli dönemleri ve yardım paketlerinin dağıtıldığı dönemler arasında paralel bir ilişki var.Bu zamanlama, Bitcoin fiyatındaki düşüş ile bağlantılı olabilir.

Pandemi boyunca insanlar tasarruf yoluyla birikim yaptılar!

Zero Hedge’den gelen bir rapora göre, ABD sakinleri, birikimlerinin çoğunu çoktan harcamış gibi görünüyor. Tasarruf yoluyla yapılan birikimler, COVID pandemisi sırasında çeşitli nedenlerle gündeme geldi. Bunlardan biri, insanlar artık evde kalmak zorunda oldukları için fazla para harcamadıkları oldu. İnsanların dışarı çıkmak, restaurantlara gitmek gibi masrafları olmadıkları için, birikim yapma şansı buldular. Aynı zamanda, birçok insan işsizlik veya diğer faktörler nedeniyle birikimlerini kullanmak zorunda kaldı. Raporlara göre, karantine döneminde  birçok ABD’li Bitcoin ve kripto paralara yöneldi.


Bu kitlesel birikim birikiminin arkasındaki ana itici güç, yukarıdaki grafikte görülebilir. Grafik, tüketici tasarruflarının son birkaç yılda hangi yönde değiştiğini gösteriyor. Bu grafik ayrıca, Bitcoin ile nasıl ilişkili olabileceğini göstermeye yardımcı olabilir.

Bitcoin rallileri teşvik paketleriyle aynı döneme denk geldi!

Grafikteki üç ana artışı görebiliriz. Bunlar, ABD hükümetinin dağıttığı COVID-19 teşvik paketi yardımlarının zamanlamalarıyla tam olarak ilişkili görünüyor. Birçok Amerikalı bu yardımdan faydalanarak, birikim yapma imkanı buldular.  COVID öncesi tasarruflar yaklaşık 1,3 trilyon dolardı. Bunlar, Bitcoin (BTC)’in boğa koşusu ile örtüşen teşvik paketleri ile  dönem için ortalama 2,5 trilyon dolara yükseldi. Bugün, tasarruf miktarı  sadece 1,7 milyar dolar civarında. Değer, COVID öncesi rakamdan hala 400 milyar dolar daha fazla olsa da, Zero Hedge’e göre, bu kazanımlar Ağustos ayına kadar ABD’li tüketicilerin harcadığı oranda ortadan kalkacak.

ABD’liler son teşvik paketini Mart ayında aldı. İlginç bir şekilde, bu, Bitcoin boğa koşusunun tavan yaptığı dönem ile aynı zamana denk geliyor. İnsanların eline fazla para geçmesi ve birikim miktarı ile Bitcoin fiyatı arasındaki korelasyon kurulabilir. İnsanların birikim yapması, kripto para birimi gibi varlıklara daha özgürce yatırım yapabileceği anlamına gelir. Ancak bu birikimler  tükenmeye başlar başlamaz, Bitcoin fiyatını da etkilemiş olabilir. Birikimlerin azaldığı üçüncü teşvik paketinden sonraki bu süre, BTC’nin çöküşten sonraki yavaş fiyat hareketiyle aynı zamana denk geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Bitcoinist.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku