Bunlara Dikkat: İşte Bitcoin (BTC)’i Baskılayan Faktörler!

374

Kripto para piyasalarında geçtiğimiz hafta yaşanan hızlı yükselişin hemen ardından başta lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) olmak üzere birçok altcoin düşüş yaşamaya başladı. Peki, uzmanlar konu hakkında ne düşünüyor? Bitcoin’i baskılayan faktörler neler? İşte detaylar…

Negatif yatırımcılar, BTC’i baskılayan nedenlerin tepesinde bulunuyor!

Kripto para piyasaları, Bitcoin’in 20 bin dolar seviyelerine düşmesinden bu yana çalkalanıyor. Birçok kripto para yatırımcısı, kilit oyuncuların daha önce benzeri görülmemiş satışlarının daha büyük bir düşüş trendini hızlandırabileceğinden korkuyor. Uzmanlar ise kayıpların daha da artacağını düşünüyor. Bu nedenle birçok yatırımcı ek yatırımları bekliyor. Öte yandan Three Arrows Capital (3AC) ve Celsius Network gibi kilit öneme sahip kripto firmalarının piyasadan silinmesi de yatırımcı duyarlılığı üzerinde olumsuz bir etke sahip. Örnek vermek gerekirse, Singapur merkezli 3AC hedge fonu, yatırımcı fonlarında yaklaşık 10 milyar dolarlık bir kayıp yaşadı. Yaşanan son kripto çöküşüyle beraber ajans, finansal bir karmaşanın içerisinde girdi. Bu tür olaylar, yatırımcının sektöre olan güvenini sarstı ve Bitcoin gibi kripto para birimlerini desteklemek için gereken sermaye girişlerini azalttı.

Bir diğer yandan etkileyen bir diğer faktör olan tasfiye, başlangıç ​​marjını etkileyen bir kayıp nedeniyle bir yatırımcının teminatlandırılmış pozisyonunu zorla kapattığında meydana gelir. Tasfiyeler genellikle kasıtsız olarak elden çıkarmaların sayısını artırarak piyasadaki çöküşleri artırır. Örneğin, 11 Ocak’ta yaklaşık 2,7 milyar dolar değerindeki BTC vadeli işlem sözleşmeleri 24 saat içinde tasfiye edildi ve fiyatların yaklaşık 41.000 dolardan 32.000 doların altına düşmesine neden oldu. Tasfiyeler kısa vadede fiyatları etkilerken, belirsizliğe neden olan piyasa türbülansını artırarak varlık fiyatlarını olumsuz etkiler. Belirsizlik iş için kötüdür çünkü korku döngülerini uzatır.

Popüler kripto para uzmanlarına göre listede Enflasyon da yer alıyor. Enflasyon, bir ülkenin temel para birimini kullanarak nispi satın alma gücündeki azalmayı ifade eder. Yüksek enflasyon genellikle emtia ve hizmet fiyatlarında artışa yol açar ve tipik olarak değişmeyen gelir oranları ile karakterize edilir. Mayıs ayı boyunca Amerika Birleşik Devletleri Tüketici Fiyat Endeksi yüzde 8.3’e ulaştı. Karşılaştırmak gerekirse bu seviye Nisan 2020’de pandemi karantinalarının başladığı yılda yüzde 0,3’dü. Pandemi sırasında kullanılan fonlar ekonomiyi canlandırdı ve mal ve hizmetlere olan talebin artmasına yardımcı oldu. Ancak, tedarik zincirleri belirli emtialara yönelik artan talebe, dolayısıyla emtia fiyatlarındaki artışa ayak uyduramadı. Tabii ki, petrol fiyatlarını etkileyen ve daha yüksek nakliye maliyetlerine yol açan Ukrayna’daki savaş gibi başka bileşik faktörler de var. Bu unsurlar, daha az harcanabilir gelir nedeniyle daha yüksek bir yaşam maliyetine ve Bitcoin gibi spekülatif araçlara yapılan yatırımların azalmasına yol açtı.

Federal Rezerv’in Bitcoin (BTC)’e etkisi!

Daha önce kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz üzere, Federal Rezerv tarafından artırılan faiz oranları da Bitcoin ve kripto para piyasalarına darbe vuran bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Mart ayında ABD Federal Rezervi, 2020’den bu yana ilk kez faiz oranlarını artırdı. O zamanlar, oran zaten hesaba katıldığı için Bitcoin fiyatları fazla hareket etmemişti. Ancak duyuru, yatırımcıları yaklaşan değişikliklere hazırladı ve kademeli bir düşüşe yol açtı. Sonuç olarak Bitcoin, anlık seviyesi olan 20,981.35 dolar seviyelerine geri döndü.

Hatırlayacağınız üzere 2021 yılı Bitcoin için müthiş bir yıldı ve lider kripto para birimi ATH seviyelerini yakaladı. COVID-19 pandemisinden ATH seviyesine kadar müthiş bir ivme yaşayan BTC, piyasanın aşırı ısınması nedeniyle geri çekilmeden kurtulamadı. Öte yandan kripto para piyasaları üzerinde yapılan düzeltmeler, özellikle yüzde 20’den fazla ani bir düşüş olduğunda genellikle ayı piyasasına yol açar.

Analistler İddialı: Bitcoin Düşüşü Henüz Bitmedi!

Son olarak analistlerin kripto para piyasası hakkında yaptıkları yorumlar ise dikkat çekici. Analistlere göre Bitcoin, orta vadede dibe vuracak ve bu durum BTC’nin yatırımcılarını yumuşatmaya ve yükseliş hissi uyandırmaya yetecek kadar istikrar kazanmasına izin verecek. Merkezi olmayan bir finans (DeFi) platformu olan Parallel Finance’ın kurucusu ve CEO’su Yubo Ruan, konu hakkında şu sözleri söylüyor.

“Sağlıklı bir piyasa iniş ve çıkışı olduğunu düşünüyorum. Bu dönemler bir konsolidasyon anı olabilir ve daha iyi bir fiyat bekleyen birçok kişinin satın almaya başlamasıyla ivme kazanacaktır. Gelecek aylarda, kurumlar ve büyük Fortune 500 şirketlerinin önümüzdeki dönemde bilançolarına bir miktar kripto eklemesi muhtemel. “

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku